Geografia polityczna - wykład 23.11.2010 r.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1134
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geografia polityczna - wykład 23.11.2010 r.  - strona 1 Geografia polityczna - wykład 23.11.2010 r.  - strona 2 Geografia polityczna - wykład 23.11.2010 r.  - strona 3

Fragment notatki:


Geografia polityczna 23.11.2010 r. Uznanie jest funkcja wspomagającą w stosunkach międzynarodowych nowo powstałego państwa. Kiedy państwo zostaje przyjęte do ONZ wtedy nie ma wątpliwości do uznania państwa. Instytucja uznania rządu jest wykorzystywana w sytuacjach szczególnych, niezbyt często. Rząd jest jedną z podstawowych składników państwa. Uznanie rządu jako jednostkowego składniku państwa stosuje się w przypadku kiedy zmiana rządu jest przeprowadzona siłą. Większość państw demokratycznych nie uznaje takiego faktu, zrywając stosunki dyplomatyczne. Wyklucza się tez takie państwo z organizacji międzynarodowych, sankcje te mają zmusić do powrotu do legalnego rządu. Narzędzie te było stosowane w latach 70 przez USA w stosunku do junt wojskowych w Ameryce Południowej. Prawo legacji - prawo do nawiązywania stosunków dyplomatycznych z innymi państwami, uznanie państwa jest często zaproszeniem do nawiązania stosunków dyplomatycznych, jednak nie zawsze, zaproszenie takie może nastąpić później, jednak nie można nawiązać kontaktów dyplomatycznych wcześniej niż przed uznaniem. Nie można nawiązać stosunków dyplomatycznych z państwem nie uznanym. Nie trzeba też stosować prawa legacji, nawet jak uznamy państwo. (Przykład Polski która uznaje Kosowo ale nie ma stosunków dyplomatycznych.)
Wiek XX daje przykłady procesów które prowadza do wzrostu liczby państw:
I wojna światowa, rozpad Austro Węgier, Imperium Rosyjskie i Imperium Osmańskie.
II wojna światowa, wprowadza niewielkie zmiany na mapie politycznej.
Procesy dekolonizacji doprowadziły do dużych zmian na mapie politycznej, zaczęły się one od początku lat 20' XX wieku. Powstanie państw w Ameryce Południowej: np. Brazylia. Jednak to współczesny proces dekolonizacji, mający swoje świadectwo w Karcie Narodów Zjednoczonych, Deklaracja o przyznaniu niepodległości krajom i narodom kolonialnym. (przyjęta jednogłośnie, bez sprzeciwu, ale wszystkie państwa dysponujące koloniami wstrzymały się od głosu).
Największa fala dekolonizacyjna w Afryce 1960-1965, 1960 17 państw uzyskuje niepodległość (rok Afryki). 1965 upadek imperium Hiszpańskie i Portugalskie. Proces dekolonizacji trwa do dziś.
Po dekolonizacja zaczętej w 1945 roku powstaje połowa współczesnych państw. Ostatnia fala powstawania nowych państwa ma miejsce po upadku systemu socjalistycznego. (Podział Związku radzieckiego, rozpad Jugosławii, podział Czechosłowacji) Powstanie ponad 20 państw.
Wchodząc w wiek XX, w świecie istniało 55 państw przy czym najesej w Europie 23, na półkuli zachodniej 20, w Azji 9, w Afryce 3, w Oceanii żadnego.
Po I wojnie światowej 73 państwa. Przyrost w Europie jest 32 państwa, hemisfera 22, Azja 13, Afryka 4.
1945: Zmiany były niewielkie, liczba państw zmienia się o 3. Następuje spadek państw w Europie:29, Ameryka 22, Azja 19 i Afryka 4.


(…)

… o nią. Chciano wybrać inna drogę niż socjalizm albo kapitalizm, wybór trzeciej drogi która ma być pozbawiona problemów kapitalizmu i socjalizmu. Egipt, Indie, Indonezja, Socjalistyczna Jugosławia. Pod koniec lat 70 istniało 130 państw w tym ruchu. Ruch istnieje do dziś lecz uległ marginalizacji, po upadku socjalizmu (brak konfliktu między światem kapitalizmu i socjalizmu.)

… od …
Klasyfikacja państw z punktu widzenia geografii politycznej.
Klasyfikacja czysto geograficzna jest często nie praktyczna i nie przydatna.
Według dostępu do morza.
42 państwa są państwa mami lądowymi które nie mają dostępu do morza. Najmniej na półkuli południowej bo są to tylko Boliwia i Paragwaj, W Azji 12, w Afryce 15, a w Europie 14. W geografii politycznej długo dominował podział państw świata uwzględniającego trzy cechy:
Ideologie
Politykę Ekonomie- Kapitalistyczne (najbogatsze: wysoko rozwinięte państwa kapitalistyczne i biedne i państwa rozwijające się: (nazywane zacofanymi)) i Socjalistyczne (gospodarka planowa).
Do państwa socjalistycznego używano dwóch kategorii analitycznych:
Światowego systemu socjalistycznego - państwa urzeczywistniające ideologie socjalistyczną.
Wspólnota socjalistyczna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz