Kodeks Praktyki zawiera Wartości Odniesienia składające się z dwóch części. Część A obejmuje podstawowe wymagania jakościowe, takie jak: minimalne gęstości względne i związane z nimi gęstości wyrażone w stopniach Brix, poziomy izotopów, kwasów biogenicznych, etanolu, arsenu i metali ciężkich.
Natomiast część B zawiera parametry wykorzystywane do oceny autentyczności soków. W tej części podobne są informacje dotyczące zawartości kwasów, substancji mineralnych, sacharydów, aminokwasów, flawonoidów, itd. W niektórych przypadkach zamieszczono w części B dodatkowe uwagi o przyczynach odchyleń poszczególnych parametrów soków.
Kodeks Praktyki zawiera ponadto ogólne, objaśniające rozdziały, analityczne metody odniesienia oraz trzy aneksy - Dyrektywę o sokach owocowych, kryteria oceny jakości wody oraz przegląd dozwolonych dodatków do soków oraz ich ilości.
Kodeks Praktyki jest na bieżąco weryfikowany, uzupełniany o nowe soki owocowe i warzywa oraz kolejne parametry do oceny autentyczności soków.
Znaczenie K. P. dalece wykracza poza Europę. Do wymagań K. P. dostosowują się także dostawcy zagęszczonych soków z owoców strefy umiarkowane. Kodeks zawiera wskaźniki jakościowe soków z ananasów, mango, passiflory, grejpfrutów, pomarańczy, cytryn i bananów. Kodeks został jednomyślnie zaakceptowany przez wszystkie krajowe organizacje reprezentowane podczas - Zgromadzenia Generalnego AIJN i stał się obowiązkowy dla członków AIJN. Mimo że nie jest on obowiązkowy, dla organizacji niebędących członkami AIJN…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)