Kodeks postępowania administracyjnego notatki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kodeks postępowania administracyjnego notatki - strona 1 Kodeks postępowania administracyjnego notatki - strona 2 Kodeks postępowania administracyjnego notatki - strona 3

Fragment notatki:

Kodeks Postępowania Administracyjnego
Są trzy procedury, przedmiotem egzaminu są trzy procedury i nie można z żadnej zrezygnować, ominąć. Do opanowania postępowanie administracyjne, egzekucyjne i sądowoadministracyjne. Relacje coraz bardziej narastające. P. a. to procedura, która dot. wydawania decyzji adm-cyjnej. Zakres najmniejszy, oprócz kpa mamy cały szereg autonomicznych przepisów (ordynacja podatkowa) - realizacja norm prawa materialnego. Druga procedura to ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dotyczy także obowiązków nie nakładanych w drodze decyzji adm-cyjnej, np. wynikających ze zgłoszonych deklaracji, wprost z przepisów prawa, czasami ze stosunku cywilnoprawnego. Nie zawsze mamy postępowanie adm-cyjne, mimo że później będzie egzekucyjne.
Trzecia procedura to ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - mówi o tym, w jaki sposób kontrolujemy przed sądem działania administracji. Przed sądem administracyjnym można skarżyć decyzje adm-cyjne i postanowienia wydane w drodze postępowania egzekucyjnego. Ustawa Kodeks postępowania administracyjnego z 14 czerwca 1960, tekst z 2011 r. (korzystać z tegoż). Trzy podstawowe gałęzie, za Stelmachowskim - prawo karne, prawo administracyjne, prawo cywilne (podział podstawowy) - możemy zauważyć, że w ramach każdej gałęzi mamy trzy podgałęzie: prawo materialne, proceduralne i ustrojowe.
Ustrojowe - wskazuje jakie są organy, które stosują tę gałąź prawa, jak one są zbudowane, jakie zależności, oparte na hierarchii czy podporządkowaniu, decentralizacja czy nie, inne układy organizacyjne, układy służbowe i jakimi prawnymi formami te organy mogą się posługiwać. Akt administracyjny - jednostronny, indywidualny, władczy, do określonego podmiotu, dotyczący uprawnień i obowiązków, w zależności od jego rodzaju dot. Podmiotu podporządkowanego lub nie podporządkowanego organizacyjnie. Postępowanie - w jaki sposób organy (ustrojowe) mają postępować, żeby doprowadzić do wydania określonej decyzji nakładającej pewne uprawnienia i obowiązki (jakie to obowiązki? - wynika z materialnego). Materialne - prawo budowlane, wodne, zagospodarowania przestrzennego, ustawa o zmianie imion i nazwisk, obszerne, nie skodyfikowane prawo (w przypadku prawa administracyjnego).
Prawo procesowe nie ma charakteru autonomicznego - służy realizacji norm prawa administracyjnego materialnego. Istotą jest ten służebny charakter, służy temu, żeby została wydana jakaś decyzja administracyjna, określająca prawa i obowiązki czyjeś (materialne). Stosunek procesowy jest stosunkiem nietrwałym, trwa od momentu wszczęcia postępowania, do zakończenia postępowania w drodze decyzji administracyjnej. Kończy się z momentem wydania decyzji administracyjnej.


(…)

… stanowisko, że forma decyzji musi wynikać z przepisów bądź w sposób wyraźny (np. przepis: „organ orzeka”) bądź dorozumiany. Słowo „decyzja” nie zawsze będzie oznaczała decyzję administracyjną, czasami można tak nazwać akt prawa wewnętrznego - trzeba zwracać uwagę, czy to akt indywidualny, konkretny, jednorazowy, w formie decyzji. Barbara Adamiak „Domniemanie decyzji administracyjnej”. Jeżeli są wątpliwości…
… czy wniosku.
Zaświadczenie, czynnością materialno-techniczną, przybierająca postać dokumentu urzędowego, jedynie wyjątkowo gdy odmawia się wydania zaświadczenia wydaje się akt administracyjny - postanowienie, na które służy zażalenie i wtedy tylko mamy dwie instancje.
Skargowo-wnioskowe - szeroki zakres zastosowania, zarówno podmiotowo jak i przedmiotowo - art. 2 - s. i w. mogą dotyczyć tych samych podmiotów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz