Kluczowe obszary zarządzania finansami przedsiębiorstw

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kluczowe obszary zarządzania finansami przedsiębiorstw - strona 1 Kluczowe obszary zarządzania finansami przedsiębiorstw - strona 2

Fragment notatki:

Kluczowe obszary zarządzania finansami przedsiębiorstw
Kluczowe obszary zarządzania finansami przedsiębiorstw:
Konstruowanie struktury kapitałowej (kapitał własny / kapitały z zewnątrz)
Sposób prowadzenia biznesu (majątek trwały / majątek obrotowy)
Działalność operacyjna (codzienna)
Właściwe dopasowanie należności i zobowiązań.
Działalność inwestycyjna (wydawanie pieniędzy)
Działalność finansowa (pozyskiwanie pieniędzy)
Wynik brutto (podstawa opodatkowania)
Wynik netto (podział zysku)
Konstruowanie odpowiedniej struktury kapitałowej.
Kapitał własny nie powoduje dodatkowych kosztów pieniężnych, ponieważ wszystkie środki pochodzą z własnego wkładu. Najczęściej jednak nowoczesne firmy decydują się na pozyskiwanie kapitały z zewnątrz np. z giełdy - wymaga to istnienia odpowiedniej stopy zwrotu, by można było myśleć o wymiernych zyskach. Stopa ta jest zmienna i zależy od szeregu warunków.
Sposób prowadzenia biznesu.
Odpowiednie ustalenie stosunku udziałów między majątkiem trwałym i obrotowym.
Majątek trwały - własne maszyny, urządzenia itp.
Majątek obrotowy - podwykonawstwo.
Przykładem firmy prowadzącą politykę opartą wyłącznie na majątku obrotowym jest NIKE. Firma ta nie posiada żadnych własnych fabryk. Wszystkie sprzedawane przez nich wyroby produkowane są w oparciu o kontrakty na podwykonawstwo. Sama sprzedaż natomiast odbywa się w oparciu o franchising (otwieranie sklepu pod czyjąś marką). Niezbędne jest także istnienie sprawnego systemu zaopatrzeniowego (Just In Time), działającego poprzez odwołania do kolejnych szczebli zaopatrzeniowych (metoda Pull - czyli „wyciągamy” produkt z magazynów, gdy jest on potrzebny w sklepach/jest na niego zwiększony popyt).
Niewątpliwą zaletą tego typu firmy jest możliwość łatwej zmiany branży. Największą wadą jest natomiast istnienie nieuniknionych barier komunikacyjnych, które są niezwykle niebezpieczne i mogą powodować wiele problemów na gruncie kanałów kontaktu takich jak nieścisłości, czy też opóźnienia w czasach dostaw.
Działalność operacyjna.
Powinna być ona rdzeniem działania przedsiębiorstwa (przynosić największą część zysku firmy). Kwestie zarządcze odnoszą się do sposoby podziału tego zysku tak, aby był on dobrze realizowany (przerzucany na inne obszary przedsiębiorstwa).
Właściwe dopasowanie należności i zobowiązań.
Działalność inwestycyjna.
Firma musi podejmować odpowiednie decyzje dotyczące wykorzystywaniem nadwyżek.


(…)

… podatków).
Wynik netto.
Są to środki do dyspozycji właścicieli. Np. spółki giełdowe muszą określić jak rozdysponować swoje środki pomiędzy dywidendy dla akcjonariuszy i zysk zatrzymany (zwiększenie kapitału w okresie rozliczeniowym). Jest to zatem kwestia optymalizacji decyzji finansowych i regulowanie cyklu tak, aby przebiegał w sposób sprawny.
Praktyczne zarządzanie finansami - podjęcie decyzji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz