Klasyfikacja sytuacji kryzysowych- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 868
Wyświetleń: 4270
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja sytuacji kryzysowych- opracowanie - strona 1 Klasyfikacja sytuacji kryzysowych- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Klasyfikacja sytuacji kryzysowych
3 cechy kryzysu:
1 - obecność wydarzenia krytycznego
2 - postrzeganie wydarzenia krytycznego jako nieoczekiwanego, które grozi utratą wartości cennych i stwarza poczucie zagrożenia oraz niepewności co do przyszłości
3 - sytuacja kryzysowa sprawia, że tracimy kontrolę nad toczącymi się wydarzeniami. Dzieje się tak, gdyż dotychczasowe sposoby zachowania i postępowania okazują się nieprzydatne i powodują konieczność zmian w dotychczasowych rozwiązaniach.
Te trzy kryteria występują razem lub oddzielnie.
Wyróżniamy 7 podstawowych typów kryzysów:
Fizjologiczny
Psychologiczny
Społeczny
Ekologiczny
Ekonomiczny
Polityczny
Polityczno - militarny
Wyróżniamy 5 grup sytuacji kryzysowych:
Związana z człowiekiem jako osobą i obejmuje te syt. kryzysowe, które dotyczą poszczególnych ludzi z ich problemami sfery fizjologicznej i psychologicznej(w tej grupie wyst. Więc 2 pierwsze typy kryzysu).
Dotyczy zbiorowości ludzkich(lokalnych i ponadlokalnych) i odnosi się do wszystkiego co zagraża utratą życia i zdrowia, tożsamości narodowej i etnicznej poszczególnych społeczności i objawia się szerokim spectrum zachowań naruszających prawa człowieka, np. nacjonalizm, ksenofobia, szowinizm, które zachowują funkcjonowanie systemu społecznego i w konsekwencji rodzą kryzysy natury społecznej.
Obejmuje zdarzenia związane z ekologią i ochroną środowiska oraz dotyczy warunków życia człowieka w środowisku i trwałego rozwoju narodu, czyli dot. wyników działalności człowieka i naturalnych czynników, które wywołują skażenia środowiska, np. stosowanie niebezpiecznych technologii, katastrofy naturalne i przemysłowe. Destabilizują środowisko i mogą prowadzić do kryzysu ekologicznego.
Związana z problematyką produkcji, wymianą i rozdziałem dóbr w państwie oraz racjonalnym gospodarowaniem tymi dobrami. Destabilizacja funkcji systemu gospodarczego, przejawiająca się niskim tempem rozwoju, dysproporcją rozwoju ekonomicznego w porównaniu do innych państw, może generować bezrobocie i powstawanie stref ubóstwa, a to z kolei może prowadzić do kryzysu ekonomicznego.
Obejmuje problematykę zagrożeń bezpieczeństwa państwa w wymiarze narodowym i ponadnarodowym i destabilizacja systemu politycznego lub polityczno - militarnego, spowodowana, np. niekorzystnymi działaniami rządu, korupcją urzędników państwowych, dyskryminacjami mniejszości narodowych, demonstracjami siły, prowadzić może do kryzysów politycznych lub polityczno - militarnych.
Kryzysy można tez klasyfikować ze względu na:
- kryterium ciągłości, - miejsce powstawania kryzysu(wewnętrzne i zewnętrzne), ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz