Klasyfikacja skał i piasków

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja skał i piasków - strona 1 Klasyfikacja skał i piasków - strona 2

Fragment notatki:


- skały osadowe pochodzenia chemicznego, powstałe jako osady nieorganiczne z roztworów przesyconych (np. gips, anhydryt, martwica wapien­na, sól kamienna).
W skałach osadowych pochodzenia mechanicznego ( osady klastyczne) wyróżnia się:
a. Okruchowce (brekcje) powstałe z okruchów skalnych o ostrych krawę­dziach zlepionych (scementowanych) lepiszczem.
b. Zlepieńce (konglomeraty) powstałe przez scementowanie okruchów skalnych wygładzonych o zaokrąglonych krawędziach, np. z otoczaków, okrągłych ziarn żwiru itp.
Zależnie od rodzaju okruchów rozróżniamy okruchowce i zlepieńce: wapienne, łupkowo-wapienne, kwarcowe itp. Przykładem okruchowca wapien­nego jest tzw. "marmur" kielecki "Zygmuntówka".
c. Piaski są to osadowe skały (klastyczne) składające się z luźnych ziarn minerałów wielkości do 2 mm. W zależności od rodzaju minerałów wchodzących w skład piasków wyróżnia się:
- piaski kwarcowe,
- wapienne lub dolomitowe.
W zależności od występowania mamy piaski kopalne i rzeczne. W zależno­Ści. od wielkości ziarn wyróżniamy piaski grubo-, średnio- i drobnoziarniste.
d. Żwiry tworzą luźne nagromadzenie okruchów skalnych o różnej wielkości ziarn. W zależności od pochodzenia wyróżnia się żwiry kopalne i rzeczne. W zależności od wielkości ziarn - żwiry grubo-, średnio-, i drobno­ziarniste.
e. Piaskowce są to skały osadowe utworzone z piasków scementowanych lepiszczem. Piaskowce składają się najczęściej z ziarn kwarcu z domieszką ziarn skaleni, blaszek miki, glaukonitu i innych.
Zależnie od lepiszcza dzielimy piaskowce na: krzemionkowe, margliste, wapienne, gliniaste i żelaziste.
2.1.3.3. Skały metamorficzne (przeobrażone). Skały te powstały wskutek przeobrażenia starszych skał pod wpływem dużego ciśnienia i wysokiej tem­peratury lub przez działanie chemiczne. Do skał metamorficznych należą m.in. marmury, które powstały z wapieni, gnejsy powstałe z granitów, sjenitów lub diorytów, kwarcyty powstałe z piasków lub piaskowców, serpentynity zbudowa­ne głównie z serpentynu z domieszką tlenków żelaza, magnezytu i in. (tabl. 2-4).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz