Klasyfikacja gleb

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1715
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja gleb - strona 1 Klasyfikacja gleb - strona 2 Klasyfikacja gleb - strona 3

Fragment notatki:

Korabiewski. Notatka składa się z 3 stron.
KLASYFIKACJA GLEB Kryteria podziału gleb są bardzo różne:
1. kategoria użytkowa gleb - sposób trwałego użytkowania, które wywiera zasadniczy wpływ na morfologię profilu glebowego, właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne oraz wartości użytkowe.
gleby orne (uprawne)
darniowe (łąkowo - pastwiskowe) gleby leśne pod wodami
2. bonitacja gleb - określenie ich jakości
3. podział na kompleksy przydatności rolniczej
4. klasyfikacja gleb (na rodzaj i gatunki)
Bonitacyjna klasyfikacja gleb Określona na podstawie aktualnej lub potencjalnej produkcyjności przy odpowiednim użytkowaniu. Stosowany jest sześcioklasowy system, osobny dla każdej kategorii użytkowej.
Bonitacja gruntów ornych opiera się na terenowych badaniach odkrywek glebowych uwzględniając: położenie
budowę profilu (głównie gleby i poziomu próchniczego) barwę strukturę
skład granulometryczny przepuszczalność stosunki wodne odczyn zawartość CaCO3 Klasyfikacja gruntów ornych: I - gleby orne najlepsze (wszystkie rośliny - wysokie plony) zasobne w składniki pokarmowe bardzo dobre i dobre właściwości fizyczne i chemiczne wytworzone z glin utworów pyłowych (less) i skał wapiennych poziom próchniczy ponad 30 cm
Należą do niej najlepsze czarnoziemy (leśno - stepowe, leśno - łąkowe), najlepsze mady próchniczne, czarne ziemie, najlepsze gleby brunatne ( z lessów i utworów lessowatych), najlepsze rędziny czarnoziemne.
II - gleby orne bardzo dobre - podobne właściwości, ale nieco gorsze pod względem właściwości fizycznych -»trudniejsze do uprawy (mogą być bardziej ilaste lub piaszczyste). W Polsce zajmują ok. 12% powierzchni
mniej przepuszczalne
często zmeliorowane
Należą do niej bardzo dobre czarnoziemy (leśno - stepowe, leśno - łąkowe z utworów lessowatych i glin marglistych), bardzo dobre mady pyłowe i próchniczne lekkie i średnie, bardzo dobre czarne ziemie, bardzo dobre gleby brunatne ( z lessów i utworów lessowatych), najlepsze brunatne wytworzone z glin i iłów pylastych, najlepsze gleby płowe (z glin i iłów pylastych)
IIIa - gleby orne dobre (większa rozmaitość)
gorsze właściwości fizyczne i chemiczne ( znacznie wahania poziomu wód gruntowych)
wysokość plonów waha się w szerokich granicach niektóre wykazują pewne oznaki degradacji
Należą do niej m.in. gleby brunatne i płowe piasków gliniastych mocnych ( naftowych lub nagtinowych), średnio dobre gleby brunatne i płowe ( z glin, utworów pyłowych, lessów i utworach lessowatych, iłów), najlepsze spośród rędzin brunatnych, zmeliorowane gleby torfowo - murszowe.


(…)

…, kamienistość terenu, zakrzewienia
klasa I- użytki zielone na glebach mineralnych
zasobnych w próchnicę o trwałej strukturze gruzełkowo - ziarnistej przewiewnych i przepuszczalnych zasobnych w składniki pokarmowe -w warunkach naturalnych o najkorzystniejszym układnie stosunków wodnych
Należą do nich czarnoziemy, czarne ziemie, gleby brunatne, mady średnie próchnicze. Poziom zwierciadła wód podziemnych
…, w których kryterium decydującym jest wysokość stąd redukcja ilości klas do 4. Zaznacza się tu pionowy podział na strefy bonitacyjne. Wraz ze wzrostem wysokości następuje redukcja o jedna klasę, stąd np. w Karpaczu nie może być wyższej klasy bonitacyjnej niż V.
Trwałe użytki zielone to łąki i pastwiska, które trwają na jednym miejscu bez przeorywania i nie wchodzą w normalne użytkowanie polowe z przyczyn obiektywnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz