Kinetyka reakcji chemicznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 770
Wyświetleń: 1414
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kinetyka reakcji chemicznych - strona 1 Kinetyka reakcji chemicznych - strona 2

Fragment notatki:

Kinetyka reakcji chemicznych:
Reakcje mogą przebiegać aż do zupełnego wyczerpania wszystkich lub przynajmniej jednego z substratów . Reakcja może zachodzić w kierunku przeciwnym na skutek zderzeń pomiędzy cząsteczkami produktów Szybkość reakcji - stosunek zmiany substratów w czasie. Im większa jest szybkość reakcji tym czas trwania reakcji chemicznej jest krótszy.
Szybkość reakcji zależy od: rodzaju oraz stężenia substancji reagujących temperatury ciśnienia
wartości promieniowania elektromagnetycznego
rodzaju rozpuszczalnika stopnia rozdrobnienia i intensywności mieszania
Katalizator - substancja która przyspiesza reakcje chemiczne a po zakończeniu reakcji pozostaje nie zużyta (metale lub tlenki) Reguła Van't Hoffe - wg niej szybkość reakcji chemicznej wzrasta od 2 do 4 razy za wzrostem temperatury o 10°C.
Teoria kompleksu aktywnego - odnosi się nie tylko do układów o fazie gazowej ale także do układów w fazie ciekłej i stałej.
Teoria ta opiera się na następujących postulatach:
w przypadku tworzenia się reakcji chemicznej powstaje produkt przejściowy, który jest nietrwały (aktywny kompleks) kompleks aktywny może powstać z różną szybkością, która zależy od stężenia kompleksu aktywnego i rozpadu na ostateczne produkty
Energia aktywacji - minimalna wartość sumy energii kinetycznej i energii wiązań
Eaktywacji = Ekinetyczna + Ewiązań = constans W teorii aktywacji wyróżnia się reakcje egzoenergetyczne oraz endoenergetyczne. Odwracalność - przeprowadzana reakcja chemiczna może zachodzić w obu kierunkach a pozostałe produkty można przeprowadzić do stanu substratów, lecz w większości reakcji należy zmienić warunki w obu kierunkach. Przyjmuje się, że większość reakcji jest procesami odwracalnymi.
Prawo działania mas (Guldberg, Waage) - stwierdza, że w stanie równowagi iloczyn ułamków molowych produktów reakcji podniesiony do odpowiednich potęg, podzielony przez iloczyn ułamków molowych substratów reakcji również podniesiony do odpowiednich potęg ma wartość stałą. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz