kierowanie zespołami - zasady planowania, omówienie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 357
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
kierowanie zespołami - zasady planowania, omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Zasady planowania Ważne jest by osoby odpowiadające za wykonanie planów brały udział w ich formułowaniu, to pozwala zapewnić lepszą jakość planów oraz zaangażowanie tych, od których zależy ich realizacja. Wszyscy pracownicy powinni czuć, że jest to nasz plan.
Planowanie poprzedza wykonywanie wszystkich innych funkcji związanych z zarządzaniem, a więc ustalanie struktury organizacyjnej, dobór i kształcenie personelu, motywowanie, kontrolę.
Każdy plan powinien być traktowany jako narzędzie ułatwiające osiągnięcie celów, które stawia sobie przedsiębiorstwo. Często menedżerowie uważają, że plan jest celem samym w sobie, nic bardziej fałszywego.
Planowanie należy zacząć od punktu wyjścia, a nie od punktu docelowego. Menedżerowie muszą mieć bardzo dokładne rozeznanie swej bazy, wiedzieć jakie są zasoby i ograniczenia organizacji, znać czynniki zewnętrzne, które na nią oddziaływają. Dopiero odpowiedzi na te pytania pozwolą sformułować odpowiedź na pytanie „Dokąd chcemy dojść?”
Ważne jest, aby wszyscy biorący udział w przygotowaniu planu, zgodzili się na przyjęcie określonych przesłanek planistycznych. Każdy plan opiera się na pewnych pośrednich lub bezpośrednich przesłankach, mówiących o sytuacji na rynku zbytu, rynku pracy, o perspektywach zastosowania nowych technologii, o obowiązujących przepisach. Rzeczą zasadniczą jest uzgodnienie przez planujących poglądu na te przesłanki. Pogląd należy wyrazić bardzo jasno i wyraźnie.
Plan musi być zbudowany elastycznie, bo żadna organizacja nie działa w próżni.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz