Kazusy rozwiązania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1043
Wyświetleń: 3766
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kazusy rozwiązania - strona 1 Kazusy rozwiązania - strona 2 Kazusy rozwiązania - strona 3

Fragment notatki:

Autorzy nie dają gwarancji poprawnego rozwiązania kazusów.
M.B, M.K., S.M.
Kazus 1 Córka może złożyć pozew o uznanie wydziedziczenia za bezskuteczne i zachowek przeciwko spadkobiercy, czyli drugiej żonie Barbarze. By wygrać musi wykazać, że wydziedziczenie było bezpodstawne. Nie może się powołać, ponieważ w testamencie przyczyna że nie dopełniała obowiązków rodzinnych (i tak było, nie kontaktowała się itd.). Co do roszczenia o zachowek - nie może się powołać, jeśli minął termin (5lat od ogłoszenia), a jeśli nie to może
Gdyby mogła zachowek w wysokości 100tys. (spadek 400tys, wliczamy darowiznę bo nie minął termin 10 lat)
Kazus 2 W postępowaniu muszą wziąć udział wszyscy, którzy potencjalnie mogą być spadkobiercami ustawowymi lub testamentowymi.
Po Adamie dziedziczyła jego żona (w chwili jego śmierci jeszcze żyła). Jeśli ona nie posiada żadnych krewnych i nie zostawiła testamentu, to dziedziczy po niej gmina (ta w której zamieszkiwała), a jeśli nie można ustalić miejsca zamieszkania lub zamieszkiwała za granicą, to SP. Dopiero wtedy SP może wystąpić o stwierdzenie nabycia po żonie Ewie.
Sąd musi z urzędu zbadać kto jest spadkobiercą, czy spadkodawca zostawił testament i wzywa osobę (u której może być) do jego złożenia. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia sąd wymienia wszystkich spadkobierców oraz określa ich udziały oraz ustala zapisy.
Kazus 3 Po Pawle dziedziczą:
- żona Agnieszka ½
- syn Adam ½
W postępowaniu biorą udział: syn i żona Agnieszka reprezentowana przez opiekuna, czyli syna
Po Adamie dziedziczą:
- Żona 1/3 ( w tym zawarte 1/6 udziału po ojcu Adama)
- syn Piotr 1/3 ( w tym zawarte 1/6 udziału po ojcu Adama)
- syn Jakub 1/3 ( w tym zawarte 1/6 udziału po ojcu Adama)
W postępowaniu biorą udział: żona Ewa, syn Piotr reprezentowany przez doradcę tymczasowego, syn Jakub reprezentowany przez opiekuna (matkę)
Brak opiekuna dla Agnieszki - nie ma znaczenia bo nie bierze udziału w dziedziczeniu i postępowaniu.
Kazus 4
Skład i wartość spadku ulegającego podziałowi ustala sąd. Bazą jest spis inwentarza. Przy ocenie wartości majątku (ceny) spadkowego bierzemy pod uwagę moment przeprowadzenia działu, a stan z chwili otwarcia spadku. Uczestnicy mogą zgodnie ustalić wartość przedmiotu podlegającego podziałowi i jest to wiążące dla sądu.
Spadkobiercą ustawowym - matka, gdyby nie było testamentu, a w tym przypadku tylko zachowek
Spadkobiercą testamentowym - zamek Królewski i Piotr Michalik (bo oznaczone przedmioty wyczerpują prawie cały spadek, ciężko ustalić jakie udziały bo nie znamy wartości obrazów i mieszkania)


(…)

… spadkobiercy pod warunkiem. Nie powołałaby Barbary bez tego warunku więc powołanie jest nieważne. Dziedziczenie ustawowe. Dziedziczy gmina
Powołani do spadku: gmina
Kazus 10
SN dopuszcza podpis tylko imieniem, więc ważny,
1 rozwiązanie
Testament ważny, jeśli uznamy, że brak daty nie stanowi przesłanki nieważności.
Dziedziczy: konkubina Ewa, syn Maciej, córka Ewelina, zachowek dla żony Agnieszki
Całość 600tys. Udziały: Ewelina mieszkanie (300tys) - ½, Ewa sprzedane działki (100tys) - 1/6, Maciek hektary (200tys) - 1/3. Samochód - polecenie-> kasa ze złomu stosunkowo do udziałów. Żona może domagać się zachowku w wysokości ½ udziału (czyli 1/6 całości).
2 rozwiązanie
Testament nieważny ze względu na brak daty. Dziedziczenie ustawowe.
Dziedziczy: żona Agnieszka, syn Maciej, córka Ewelina
Udziały: wszyscy po 1/3…
… ustawowym - córka Ewa Misiak
Spadkobiercą testamentowym - wnuczka Ewelinka, Uniwersytet, klasztor
Skład spadku ustalamy na podstawie inwentarza.
Prawo do zachowku ma córka Ewa (1/2 udziału, który przypadałaby w dziedziczeniu ustawowym)
Udział w postępowaniu biorą: córka Ewa, wnuczka reprezentowana przez opiekuna (ojca lub matkę), uniwersytet reprezentowany przez rektora, klasztor reprezentowany…
… Nowakowska nie może dziedziczyć po Janie, ponieważ rodzina zastępcza nie tworzy żadnych więzi między dzieckiem a rodzicami zastępczymi. Jest przekazana jedynie władza rodzicielska. W związku z tym, że synowie odrzucili spadek (odrzucenie = jakby nie dożyli do otwarcia spadku), do dziedziczenia dochodzą rodzice. Rodzice nie żyją, a więc ich udział przechodzi na rodzeństwo zmarłego, czyli jego brata (ojca Ewy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz