Kazusy z pytaniami na egzamin 2013

Nasza ocena:

3
Pobrań: 385
Wyświetleń: 2198
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kazusy z pytaniami na egzamin 2013 - strona 1 Kazusy z pytaniami na egzamin 2013 - strona 2 Kazusy z pytaniami na egzamin 2013 - strona 3

Fragment notatki:

Zagadnienia egzaminacyjne z prawa spadkowego- 2012/2013
ZESTAW NR 1
Ustawowy zapis naddziałowy
Spadkodawca Zenon Myszowaty zmarł 03 marca 2004 roku. Sporządził 2 testamenty. Holograficzny w dniu 11 listopada 2000 roku, w którym powołał do spadku żonę (drugą żonę - Barbarę Myszowaty) i notarialny z dnia 13 maja 2003 roku, w którym powołał do całego spadku drugą żonę Barbarę Myszowaty i wydziedziczył córkę Ewę Młokosik z uwagi na to, ze nie spotykała się z nim, nie dbała o niego, nie pomagała mu w ostatnich latach życia, nie wysyłała nawet kartek i nie zawiadomiła go o śmierci wnuczki. Przed sporządzeniem testamentu notarialnego 11 kwietnia 2003 roku spadkodawca podarował synowi żony - Adamowi Więckowskiemu swoje mieszkanie warte 200.000 zł. W skład spadku wchodzą akcje i pieniądze o łącznej wartości 200.000 zł. Doszło do stwierdzenia nabycia spadku na podstawie testamentu notarialnego. W dniu 13 kwietnia 2010 roku Ewa Młokosik złożyła pozew o uznanie wydziedziczenia za bezskuteczne i zachowek. Przeciwko komu powinna złożyć pozew, co musi zrobić żeby wygrać sprawę? Ile ewentualnie dostanie zachowku?
ZESTAW NR 2
Niegodność dziedziczenia
W dniu 23 maja 2010 roku Skarb Państwa - reprezentowany przez Prezydenta m.st. Warszawy wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po Adamie Walezym, zmarłym w dniu 13 maja 2000 roku. Wnioskodawca wnosi o stwierdzenie na podstawie ustawy na jego rzecz. W dacie śmierci rodzice spadkodawcy nie żyli, nie miał dzieci ani rodzeństwa, nie sporządził testamentu. Był żonaty z Ewą Walezy, która zmarła 24 czerwca 2003 roku. kto musi wziąć udział w postępowaniu, kto dziedziczy, co musi zrobić sąd?
ZESTAW NR 3
Odpowiedzialność za długi spadkowe
W dniu 30 czerwca 2009 roku zmarł Paweł Pietras. pozostawił po sobie ubezwłasnowolnioną żonę Agnieszkę Pietras, której opiekunem ustanowiono syna Adama Pietrasa i tego syna. W dniu 30 grudnia 2010 roku zmarł Adam Pietras, który pozostawił po sobie żonę Ewę Pietras, pełnoletniego chorego na schizofrenię syna Piotra Pietrasa i małoletniego Jakuba Pietrasa. trwa postępowanie o ubezwłasnowolnienie Piotra Pietrasa, ma on ustanowionego doradcę tymczasowego. Kto dziedziczy po Pawle i Adamie Pietrasie, przyjmując, że nie było testamentów, kto musi wziąć udział w postępowaniu, co zrobić gdy nie jest ustanowiony nowy opiekun dla Agnieszki Pietras?
ZESTAW NR 4
Przyjęcie lub odrzucenie spadku
W dniu 31 grudnia 2009 roku zmarł znany malarz Jan Nowacki. Pozostawił po sobie chorą na chorobę Alzheimera matkę. Spadkodawca sporządził testament, że wszystkie swoje dzieła, których do tej pory nie sprzedał pozostawia na rzecz zamku Królewskiego w Warszawie, a mieszkanie dla syna zmarłej żony Piotra Michalika. Jak ustalić wartość spadku, kto jest spadkobiercą ustawowym, a kto testamentowym? Kto musi wziąć udział w postępowaniu?


(…)


Odrzucenie spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli -ochrona wierzycieli
Zmarła w dniu 13 listopada 2008 roku Ewa Miś była zakonnicą. W dacie śmierci żyła jej matka Inga Miś, która zmarła po niej w dniu 20 grudnia 2010 roku. Obydwie zamieszkiwały w tym samym klasztorze - spadkodawczyni jako siostra zakonna, a matka jako podopieczna. ojciec spadkodawczyni Adam Miś zmarł w dniu 10 grudnia 2006 roku. Spadkodawczyni…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz