Kalcynacja wodorotlenku glinowego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1757
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kalcynacja wodorotlenku glinowego - omówienie - strona 1 Kalcynacja wodorotlenku glinowego - omówienie - strona 2 Kalcynacja wodorotlenku glinowego - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

WSTĘP TEORETYCZNY:
W procesie otrzymywania Al2O3, niezależnie od stosowanej metody (Bayer'a, Grzymka), następuje etap zwany kalcynacją wodorotlenku glinowego.
Operacja ta polega na wypaleniu wodorotlenku glinowego Al(OH)3 w celu odwodnienia go. W wyniku kalcynacji otrzymuje się jako produkt końcowy bezwodny tlenek glinowy Al2O3. Proces odbywa się w piecach obrotowych opalanych mazutem lub gazem czadnicowym przy temperaturze 1200 ÷ 1250 [oC]. Możliwe jest także stosowanie pieców fluidyzacyjnych. Tak wysoka temperatura kalcynacji jest niezbędna, aby otrzymać niehigroskopijny tlenek glinowy, to jest odmianę α- Al2O3 (korund), który nie pochłania wilgoci z powietrza, a więc nadaje się do magazynowania jak również do elektrolizy.
Podczas procesu kalcynacji wytwarza się znaczna ilość pyłu unoszonego z pieca z gazami odlotowymi, dlatego piec łączy się z urządzeniami elektrycznego oczyszczania gazów. Wychwycony pył zawraca się do pieca.
CEL ĆWICZENIA:
Zapoznanie z etapami kalcynacji (dehydratacji) wodorotlenku wodorotlenku glinowego Al (OH)3, w celu otrzymania bezwodnego Al2O3 do procesu elektrolizy.
WYKONANIE ĆWICZENIA:
W ćwiczeniu wykorzystujemy otrzymany z metody Grzymka wodorotlenek Al(OH)3. Wodorotlenek powinien być wysuszony w temperaturze 105 [oC]. Odważone ok. 1 [g] wodorotlenku umieszcza się na szalce wagi torsyjnej. Wagę wraz z próbką opuszcza się do przestrzeni grzewczej pieca. Wraz z rozpoczęciem grzania pieca, rozpoczynamy komputerową rejestracje zmian masy i temperatury w czasie.
OPRACOWANIE WYNIKÓW:
Na podstawie danych zebranych przez komputer wykreślam na wspólnym wykresie zależności Δm=f(t) i T=f(t), zakładając że masa początkowa wodorotlenku glinu nie uległa zmianie w ciągu pierwszych 6[s] :
gdzie: mt - oznacza masę Al(OH)3 po czasie t.
Po wykreśleniu powyższych zależności wykreślam styczne i na ich podstawie wyznaczam współczynniki kierunkowe prostych, które z kolei równe są co do wartości szybkości dehydratacji V wyrażanej w [mg/min].
 
a
b
V
Tśr
tśr
[mg/min]
[oC]
[min]
1
9
30
3,33
64,6
7,5
2
7,5
7
0,93
158
23,5
3
6
21
3,50
209,8
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz