Jurysdykcja wykonawcza i sądownicza-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 392
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jurysdykcja wykonawcza i sądownicza-opracowanie - strona 1 Jurysdykcja wykonawcza i sądownicza-opracowanie - strona 2 Jurysdykcja wykonawcza i sądownicza-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Jurysdykcja wykonawcza
Należy postawić pytanie, czy państwo uprawnione jest do tego, by egzekwować ustanowione przez siebie prawo w stosunku do każdego, kogo to prawo dotyczy, innymi słowy - czy zakres jurysdykcji wykonawczej jest taki sam jak zakres jurysdykcji ustawodawczej? Jurysdykcja wykonawcza państwa ma co do zasady charakter ściśle terytorialny. Państwo X nie może wykonywać kompetencji wykonawczej na terytorium państwa Y o ile państwo Y na to się nie godzi.
Sprawa Eichmanna
SS-Obersturmbannführer Adolf Eichmann (szef oddziału IV-B-4 Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) był odpowiedzialny za „stronę logistyczną” tzw. ostatecznego rozwiązanie kwestii żydowskiej w Europie.
Po zakończeniu II Wojny Światowej Eichmann zbiegł do Argentyny, gdzie pod przybranym nazwiskiem przebywał do 1960 roku. Wówczas został uprowadzony przez odział komandosów izraelskich i postawiony przed sądem tego drugiego państwa. W związku z protestem władz argentyńskich (które o zdarzeniu dowiedziały się już po uprowadzeniu Eichmanna) Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała dnia 15 czerwca 1960 roku rezolucję nr 138, w której stwierdzono, że [niezależnie od ciężaru zarzutów stawianych Eichmannowi] „akty tego rodzaju naruszają suwerenność państwową i mogą zagrażać bezpieczeństwu międzynarodowemu”. Sprawa Alvareza Alvarez był obywatelem Meksyku, podejrzanym o współudział w zabójstwie (w 1985 roku na terytorium Meksyku) amerykańskiego agenta Drug Enforcement Administration.
USA prowadziły z władzami Meksyku bezowocne negocjacje dotyczące sposobu prowadzenia postępowania w sprawie zbrodni, nie wystąpiły jednak z wnioskiem o wydanie Alvareza na podstawie obowiązującego między obu państwami traktatu o ekstradycji.
USA wynajęły niejakiego p. Sosa, byłego meksykańskiego policjanta, który porwał na terytorium Meksyku Alvareza i dostarczył go do Stanów Zjednoczonych. Spowodowało to liczne protesty państw regionu.
Przypadki wyrażania przez państwo wyżej wymienionej zgody są dosyć rzadkie.
“Ship-rider” agreements
Na podstawie umów międzynarodowych zawieranych przez Stany Zjednoczone z niektórymi państwami karaibskimi, okręty wojenne USA mogły wpływać na morza terytorialne tych państw, zatrzymywać i kontrolować statki zajmujące się np. nielegalnym handlem narkotykami.
Jurysdykcja sądownicza
W przypadku jurysdykcji sądowniczej w dużym uproszczeniu można wyróżnić jej dwa rodzaje:
Jurysdykcja w sprawach karnych.
Jurysdykcja w sprawach cywilnych.
Ad. 1.) Jurysdykcja sądownicza jest w tym przypadku pochodną jurysdykcji ustawodawczej, tzn. o ile danemu państwu w danej sprawie przysługuje jurysdykcja ustawodawcza to ma ono również w tej sprawie jurysdykcję sądowniczą.

(…)

… w sprawach cywilnych nawet wówczas, gdy nie istnieje żaden istotny związek między rozstrzyganą sprawą a tym państwem.
Amerykańska ustawa o roszczeniach cudzoziemców (Alien Tort Claim Act)
Na podstawie tego aktu prawnego sądy Stanów Zjednoczonych mogą orzekać w sprawach, w których cudzoziemiec występuje na drogę sądową domagając się odszkodowania w związku z czynem niedozwolonym, wyrządzonym z naruszeniem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz