Odpowiedzialność państwa za czyn międzynarodowo bezprawny-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedzialność państwa za czyn międzynarodowo bezprawny-opracowanie - strona 1 Odpowiedzialność państwa za czyn międzynarodowo bezprawny-opracowanie - strona 2 Odpowiedzialność państwa za czyn międzynarodowo bezprawny-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Odpowiedzialność państwa za czyn międzynarodowo bezprawny
Pojęcie odpowiedzialność prawna opisuje przewidziane przez prawo np. cywilne, karne czy też podatkowe, oraz odnoszące się do podmiotów prawa ujemne konsekwencje pewnego stanu rzeczy.
Art. 435 Kodeksu cywilnego
Art. 435 K.c. stanowi, że: „Prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności”. Na tej podstawie Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 2001 roku przyjął odpowiedzialność armatora za szkody (zawał mięśnia sercowego), których doznał marynarz pracujący na statku jako mechanik (dokonywał napraw w maszynowni, w której temperatura wynosiła ok. 40ºC). W sprawie tej nie stwierdzono winy armatora (rejs odbywał się w strefie tropikalnej, nie było fizycznej możliwości obniżenia temperatury powietrza w maszynowni). Art. 1 Kodeksu karnego
Z powołanego przepisu wynika, że odpowiedzialność karą na gruncie K.k. ponosi ten człowiek, który:
- dopuścił się czynu zabronionego przez ustawę obowiązującą w chwili jego popełnienia, oraz
- szkodliwość społeczna tego czynu jest większa niż znikoma, oraz
- sprawcy czynu można przypisać winę.
Na gruncie PM na państwie ciążą pewne zobowiązania, które wynikają z zawieranych przez nie umów oraz odnoszących się do nich norm PM. Wynika z tego, że poszczególne państwa mogą mieć różny zakres obowiązków. Odpowiedzialność prawnomiędzynarodowa związana jest z zarzuceniem przez państwo ciążących na nim zobowiązań. Zrekonstruowanie zasad, wedle których państwa ponoszą odpowiedzialność jest o tyle trudne, że nie ma żadnego powszechnego traktatu kompleksowo regulującego ten problem. W toku wykładu opisywali będziemy zasady ponoszenia przez państwa odpowiedzialności opierając się na:
Normach prawa zwyczajowego.
Sporządzonym w 2001r. Przez Komisję PM tzw. „Projekcie konwencji o odpowiedzialności państwa”. Fundamentalne znaczenie ma art. 1 Projektu, stanowi on, że „każdy międzynarodowo bezprawny czyn państwa pociąga za sobą jego międzynarodową odpowiedzialność”. Czyn w tym znaczeniu oznacza zarówno działanie jak i zaniechanie działania, do którego państwo było zobowiązane.
Sprawa amerykańskiego personelu dyplomatycznego i konsularnego w Teheranie (USA v. Iran; MTS, 1980 rok)
Sprawa ta może być powołana jako przykład sytuacji, w której państwo ponosi odpowiedzialność za swoje zaniechanie. W listopadzie 1979 roku grupa studentów irańskich zajęła budynek amerykańskiej ambasady w Teheranie. Przez kilkadziesiąt dni budynek był okupowany; przetrzymywano w nim ok. 50 zakładników, z których większość należała do personelu dyplomatycznego i konsularnego misji.

(…)

… jego organów nawet wtedy, gdy działają one ultra vires, tzn. gdy przekraczają kompetencje bądź też łamią rozkazy. Czyn ultra vires organu może być przypisany wówczas tylko, gdy organ ten występuje przynajmniej wedle wszelkich oznak w charakterze kompetentnego organu państwa.
Sprawa Southern Pacific Properties Ltd v. Arabska Republika Egiptu (Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych; 1993 rok…
… w wysokości 27.000.000 USD.
Art. 91 Protokołu dodatkowego I do konwencji genewskich, dotyczącego ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych.
„[Państwo-strona] jest odpowiedzialne za wszystkie czyny popełnione przez osoby należące do jej sił zbrojnych”.
Państwo ponosi odpowiedzialność za czyny podmiotów, które nie są organami, ale które wyposażone są przez to państwo w elementy władczej kompetencji…
… Meksyku bezowocne negocjacje dotyczące sposobu prowadzenia postępowania w sprawie zbrodni, nie wystąpiły jednak z wnioskiem o wydanie Alvareza na podstawie obowiązującego między obu państwami traktatu o ekstradycji. Ostatecznie funkcjonariusze właściwych służb amerykańskich wynajęły niejakiego p. Sosa, byłego meksykańskiego policjanta, który porwał na terytorium Meksyku Alvareza i dostarczył go do Stanów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz