Językoznawstwo - nauka o języku, pojęcie to po raz pierwszy zostało użyte w XIX w.
Ogólne: badania ewolucyjne, typologiczne, teoretyczne
- Szczegółowe: konkretnie nad pewnym językiem
- zewnętrzne (stosowane): język w powiązaniu z innymi dziedzinami (psycholingwistyka), nauczanie języków obcych (glottodydaktyka), Wewnętrzne (teoretyczne)
- Diachroniczne: ewolucja języka
- Synchroniczne: bada konkretne etapy języka
- Opisowe: opis języka na różnych jego poziomach
- Normatywne: czystość i poprawność języka
JĘZYK
System znaków, w którego skład wchodzą: otwarty zbiór znaków, zbudowanych z fonemów, morfemów, wyrazów, stałych zwrotów i wyrażeń. Reguły łączenia i tworzenia znaków: fonologia, morfologia, składnia.
ZNAK
Jest to obserwowalny (postrzegalny) układ rzeczy czy zjawisk spowodowany przez kogoś (nadawcę). Znak językowy - wszystko w języku, co ma swoje znaczenie. Znak: Taka sytuacja komunikacyjna, w której nadawcą określonego komunikatu jest osoba ludzka. Znak ma 2 formy (charakter binarny, opisał to Saussure): pojęcie = concept = signifié oraz wyobrażenie akustyczne = image acoustique = signifiant.
Podział znaków: Znaki naturalne (ikoniczne) - które przypominają to, co oznaczają, należą do nich np. piktogramy. Znaki ikoniczne nie muszą być obrazami, mogą też mieć formę dźwiękową, np. słowa dźwiękonaśladowcze.
Znaki konwencjonalne (arbirtalne) - które w niczym nie przypominają tego, co oznaczają, np. większość słów w języku polskim, symbole liczb w matematyce, itp. Aby wiedzieć co one znaczą trzeba znać konwencję, czyli sposób w jaki przypisuje się im znaczenie.
CECHY JĘZYKA WG CHARLESA HOCKETTA:
Dwoistość (podwójna artykulacja, dwuklasowość, dwustopniowość struktury, podwójne rozczłonkowanie) - znaczenie zdania ≠ suma znaczeń wyrazów, np. ,,Ala ma kota" może oznaczać, że Ala ma właśnie kota na kolanach, że Ala jest w pracy, ale w domu czeka na nią kot i sobie mieszkają ra(…)… wyrazowi, np. rzeczowniki nieżywotne: TEN stół (a nie ta stół) (bo żywotne nie: np. nauczyciel-nauczycielka)
Modelujące - np. przymiotniki: przyjmują wartości różnych rodzajów , np. duży, duża, duże
Przypadek (casus)
Informuje nas o tym, co jest podmiotem, a co dopełnieniem w zdaniu (podobnie jak struktura tematyczno-rematyczna)
Dotyczy następujących części mowy: Rzeczowniki, Zaimki, Przymiotniki…(...)… językach ergatywnych w Absolutivie) Casus Obliquus, spełniający pozostałe funkcje, przypadek zależny, np. angielski - (she-her, he-his, who-whom)
(...)
Collectiva (odnoszące się do zbiorowości, rzeczowniki które mają formę l.poj a odnoszą się do pewnej zbiorowości) - ryż, odzież, młodzież, owłosienie, listowie
- Spodnie, skrzypce, drzwi, widły, grabie, sanie - forma liczby mnogiej, a odnoszą się do 1 obiektu tzw. Pluralia Tantum
- Podwójność - usta, nożyce
- Czasowniki
- Każdy język indoeuropejski ma kat. Liczby modulującą dla czasownika, w mniejszym lub większym stopniu
- Sinotybetańskie…
...(...) Plik to dokument tekstowy w którym poruszono m.in. następujące zagadnienia: definicja językoznawstwa, co to jest język, definicja znaku, znaki naturalne, znaki konwencjonalne, cechy języka według Charlesa Hocketta, model Romana Jakobsona, 6 różnych funkcji języka. A także m.in.: co to jest akt mowy, system fonetyczny, akcent i ton, system fonologiczny, fonem i głoska, system morfologiczny, morfologia, morfem, słowotwórstwo, fleksja. Znalazły się w nim także takie zagadnienia jak: sem, semem, leksem, analiza semiczna, kategoria gramatyczna, przypadek, czasownik, kategoria określoności, osoba, kategoria czasownika, kategoria strony, kategoria trybu, kategoria aspektu oraz geograficzna klasyfikacja języków i klasyfikacja typologiczna języków (według następujących kryteriów: kryterium fonetyczne, fonologiczne, morfologiczne, ze względuna system syntaktyczny, kryterium syntaktyczne), a także klasyfikacja ze względu na system leksykalny, ze względu an system graficzny oraz ze względu an genealogię (historię).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)