Jaźń - charakterystyka osobowości społecznej, jej składniki, pojęcie jaźni, rodzaje, znaczenie dla funkcjonalności zbiorowości
Osobowość społeczna - to zespół trwałych cech jednostki, wpływających na jej postępowanie wyrastających na podbudowie cech biologicznych i psychicznych, a pochodzących z wpływu kultury, w której została wychowana. Elementy osobowości społecznej wg Szczepańskiego:
a). kulturowy ideał osobowości
b). rola społeczna
c). jaźń subiektywna
d). jaźń odzwierciedlona
Jaźń - to zespół wyobrażeń o sobie, na podstawie traktowania nas przez otoczenie lub sposób widzenia samego siebie zależnie od „społecznego lustra”. Szczepański wyróżnia dwa rodzaje jaźni:
a). jaźń subiektywną - jest to wyobrażenie o sobie na podstawie traktowania nas przez otoczenie społeczne (często na tej podstawie występują kompleksy)
b). jaźń odzwierciedlona - jest to wyobrażenie o sobie na podstawie tego, co naszym zdaniem sądzą o nas inni ludzie.
Podgórecki wyróżnia 4 rodzaje jaźni:
a). jaźń pierwiastkową - to najbardziej osobisty i wewnętrznie własny pogląd na siebie, bez względu na to, co sądzą i jak nas traktują inni ludzie
b). jaźń fasadową - to reklamowanie własnej osoby bez względu na subtelność jej stosowania (samochwalstwo, tytułomania, powiązania z ważnymi ludźmi - tytułem zasług itp.)
c). jaźń odzwierciedlona - wyobrażenie co sądzą o mnie inni d). jaźń zobiektywizowana - to suma wiedzy mądrości i doświadczenia, którą dana jednostka zdobyła, jest to najbardziej trafne spojrzenia na samego siebie.
Znaczenie własnej osobowości, czyli jaźni ma duży wpływ na pełnienie funkcji społecznych w jednostkach bądź w grupach społecznych, bo zależnie „jak oceniamy siebie, tak traktujemy społeczeństwo”.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)