Japońskie negocjacje- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Japońskie negocjacje- opracowanie - strona 1 Japońskie negocjacje- opracowanie - strona 2 Japońskie negocjacje- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

JAPOŃSKIE NEGOCJACJE
JĘZYK INTERESÓW
Wielu japońskich negocjatorów mówi obcymi językami, przede wszystkim po angielsku. Mimo to powinno się zapytać partnera, czy potrzebny będzie tłumacz.
ROLA HIERARCHII I STATUSU SPOŁECZNEGO; STOSUNEK DO KOBIET W BIZNESIE.
Oczekuje się, że młodsze, niższe rangą osoby będą spolegliwe wobec osób starszych i o wyższej randze. Ponieważ niewiele kobiet w tym tradycjonalistycznym, hierarchicznym społeczeństwie osiągnęło stanowiska, do których przynależy duży zakres wiedzy, większość japońskich mężczyzn nie jest przyzwyczajona do załatwiania spraw biznesowych z kobietami na zasadzie równości.
Nabywca ma w Japonii automatycznie wyższą pozycję niż sprzedawca, toteż młodzi cudzoziemcy napotykają znaczące bariery kulturowe, gdy starają się coś sprzedać tutejszym klientom.
Oto cztery sposoby pokonania barier wieku i płci:
Niech się przedstawi możliwie najstarszy i najwyższy rangą kolega. Status jest dobrem przenaszalnym. Będąc sprzedawcą, naucz się werbalnych, para werbalnych i niewerbalnych sposobów okazywania swojemu klientowi należytego szacunku. Okazując szacunek, sam go zyskujesz.
Stopniowo potwierdzaj swoją wiarygodność w sprawach zawodowych, starając się nie wyglądać na zarozumiałego i chełpliwego. Fachowość zapewnia wyższy status.
Kobiety cechują się na ogół większą umiejętnością rozumienia „mowy ciała” niż mężczyźni. Ta zdolność jest szczególnie cenna przy załatwianiu spraw z Japończykami, którzy niejednokrotnie porozumiewają się w sposób niewerbalny. Naucz się odczytywać „mowę ciała”.
CEREMONIALNOŚĆ I RYTUAŁY.
Aby zachować spokój na zewnątrz i zapobiec „utracie twarzy”, Japończycy przestrzegają sporej liczby zrytualizowanych kodeksów zachowań, których przykładami mogą być: ceremonia picia herbaty i rytuał wymiany wizytówek, czyli meishi. Japońscy negocjatorzy ubierają się w sposób konserwatywny, zachowują się ceremonialnie i dobrze się czują, gdy goście postępują podobnie.
PROTOKÓŁ W BIZNESIE
UBIÓR
Ciemny garnitur, biała koszula i stonowany krawat w przypadku mężczyzn, skromny kostium lub prosta sukienka w przypadku kobiet.
WITANIE SIĘ
Spodziewaj się ukłonu i delikatnego uścisku dłoni. Koniecznie powstrzymaj się od nadmiernego mocnego ściskania ręki i nazbyt bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Przy podawaniu ręki należy się lekko ukłonić, przedstawić się nazwiskiem i wymienić nazwę swojej firmy.


(…)

… wizytówkę obiema rękami, trzymając ją między kciukiem a palcem wskazującym stroną z japońskim nadrukiem do góry. Odbierz wizytówkę drugiej osoby także obiema rękami, studiuj ją przez kilka sekund, a następnie połóż z uszanowaniem na stole konferencyjnym albo włóż do skórzanego (nie plastykowego) portfelika na wizytówki.
TUTUŁOWANIE PARTNERÓW
Zwracaj się do danej osoby po jego lub jej nazwisku z dodatkiem…
…. Trzeba przygotować odpowiednie prezenty dla swoich japońskich partnerów. Może to być drogi koniak, dobra niskoprocentowa whisky słodowa bądź jakaś gustowna rzecz typowa dla twojego miasta, regionu czy kraju.
WSPÓLNE POSIŁKI
Podejmowanie kogoś i bycie podejmowanym to istotna część składowa procesu nawiązywania bliskich stosunków osobistych z japońskimi kontrahentami. Gdy oni pierwsi wydadzą przyjęcie, na terenie…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz