J. SCHUMPETER - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
J. SCHUMPETER - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

J. SCHUMPETER
SCHUMPETER sformułował model współzawodnictwa elit, łączący opis mechanizmu władzy z elementami wyjaśniającymi jej legitymację. Odrzucił możliwość sprawowania władzy przez „lud”, jako realną, społeczną zbiorowość oraz przez większość narzucającą swoja wolę.
Uznał on, że demokracja jest jedynie swoistą metodą dochodzenia do decyzji politycznych, które są podejmowane przez elity z upoważnienia wyborców. W jego teorii demokratyzm oznacza jedynie, że obywatele mają możliwość zaakceptowania (lub odrzucenia) tych, którzy mają nimi rządzić poprzez cykliczne elekcje.
Demokracja nie stanowi tu realizacji woli ludu, ani tez wpływu ludu na treść decyzji politycznych. Stanowi ona nie tyle rządy ludu, co rządy mające aprobatę ludu. Demokracja jest więc systemem rządów przedstawicielskich, sprawowanych przez wybranych liderów i urzędników, gdzie szczególna rolę odgrywają tutaj wybory. Są one czynnikiem legitymizującym władzę rządzących a z drugiej strony instrumentem egzekwowania ich odpowiedzialności przed elektoratem,
Demokratyzm jest zapewniany przez rywalizację minimum dwóch partii i dwóch platform programowych oraz związaną z tym alternatywą wyborczą. Schumpeter uznaje, że większość wyborców nie interesuje się polityką, jest niedostatecznie poinformowana, a przez to podatna na manipulacje.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz