Istota stosunków międzynarodowych- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1610
Wyświetleń: 4459
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Istota stosunków międzynarodowych- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Istota stosunków międzynarodowych:
ujęcie podmiotowe
ujęcie podmiotowo - przedmiotowe
Synder, Bruck, Sapin - stosunki między oficjalnymi grupami decydentów
Zgodnie z tym ujęciem sm to działania podmiotów.
Definicje podmiotów transgranicznych:
1). Z.J. Pietraś - Sm to transgraniczne interakcje podmiotów polityki w środowisku poliarchicznym(wielość władzy)
Zakres podmiotów w tym ujęciu jest wąski, bo podmioty polityczne, to te związane walką o władzę, a nie wszyscy o nią walczą(np. grupy społeczne, organizacje typu Greenpeace). Podmioty walczące o władzę są najważniejsze, bo to one podejmują decyzje, ale ta def. nie wykorzystuje do końca def. podmiotów interakcji transgranicznych.
2). J. Kukułka - Sm to procesy oddziaływań wzajemnych uczestników tych stosunków. Interakcje te mają charakter celowościowy
Tu więc już nie tylko podmiotów polityki. Spectrum podmiotów interakcji transgranicznych jest tu więc szerokie. Interakcje wg. Kukułki służą stwarzaniu jak najkorzystniejszych warunków funkcjonowania tych uczestników i odpowiadających im systemom międzynar. Uczestnicy interakcji zaspokajają przez to swoje potrzeby, co dowodzi, że polityka wew. nie zaspokaja wszystkich potrzeb wew., więc interakcje międzynar. to uzupełniają.
3). George Lopez i Michael Stohl - Sm to działania społeczne, w których jednostki lub grupy społeczne z jednego narodu wchodzą w interakcje oficjalne lub nieoficjalne z jednostkami/grupami z innych narodów
Ta def. daje szerokie spectrum podmiotów i akcentuje podmioty społeczne, nie eksponując roli rządów, choć je ujmuje.
Próbuje pokazać, że sm to transgraniczne stosunki podmiotów, ale też transgraniczne przepływy(zjawiska, procesy), które z samymi podmiotami mają niewiele wspólnego. To ujęcie pełniej i bardziej adekwatnie określa istotę sm. Def. tego ujęli m.in. już Rochester i Rosenau a także Roman Kuźniar, który stwierdził, że istota Sm polega na wzajemnym oddziaływaniu wszystkich składników rzeczywistości międzynar.(zarówno aktywnych - podmioty, jak i tych, które owe oddziaływania warunkują, wzmacniają je, osłabiają lub zniekształcają).
Zajmowali się decydowaniem w sm i w kontekście tego obszaru zaproponowali specyficzne ujęcie sm, jako stosunków między oficjalnymi grupami decydentów(czyli politykami). Ta def. nie jest pełna, ale pokazuje, jak ważne są role ośrodków decyzyjnych w stosunkach społecznych, eksponuje polityczną płaszczyznę sm.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz