Istota i ewolucja międzynarodowych stosunków politycznych- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2128
Wyświetleń: 6293
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Istota i ewolucja międzynarodowych stosunków politycznych- opracowanie - strona 1 Istota i ewolucja międzynarodowych stosunków politycznych- opracowanie - strona 2 Istota i ewolucja międzynarodowych stosunków politycznych- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Istota i ewolucja międzynarodowych stosunków politycznych
Istota międzynarodowych stosunków politycznych.
MSP są częścią składową, płaszczyzną sm jako sfery stosunków społecznych.
T. Łoś - Nowak: SM są jednym z najbardziej skomplikowanych fenomenów w dziejach społecznego życia ludzkości.
J. Kukułka: SM stopniowo stały się najszerszą i najbardziej skomplikowaną dziedziną stosunków społecznych.
Przymiotnika `międzynarodowe' użył po raz pierwszy Jeremy Bentham w opublikowanej w 1789r, książce pt. `Wprowadzenie do zasad moralności i prawodawstwa'. - sprawy między monarchami i obywatelami trzeba nazwać międzynarodowymi.
SM jako interakcje czy też przepływy o charakterze transgranicznym.
- ujęcia podmiotowe:
Z.J. Pietraś - SM to transgraniczne interakcje podmiotów polityki w środowisku poliarchicznym.
J. Kukułka - SM to procesy oddziaływań wzajemnych uczestników tych stosunków - głównie za pośrednictwem środowiska międzynarodowego - a mających na celu stwarzanie jak najkorzystniejszych warunków funkcjonowania samych uczestników i odpowiadających im systemów międzynarodowych.
G.A Lopez i M.S. Stohl - SM to działania społeczne, w których jednostki lub grupy społ. Z jednego narodu wchodzą w interakcje oficjalne lub nieoficjalne z jednostkami lub grupami z innego narodu.
N. Spykman - SM to stosunki należące do różnych państw.
- ujęcia podmiotowo - przedmiotowe
F. Pearson i M. Rochester - SM to transgraniczne interakcje społ. I czynniki je warunkujące.
R. Kuźniar - istotą SM wzajemnie oddziaływanie wszystkich składników rzeczywistości międzynarodowej, zarówno aktywnych w postaci podmiotów, jak i tych, które owe oddziaływania warunkują, wzmacniając je lub zniekształcając.
J.N. Rosenau - SM to dziedzina stosunków społ., obejmująca szeroki obszar działań, cyrkulacji idei i dóbr, które przekraczają granice państw. Dokonują się one w sposób zorganizowany, zinstytucjonalizowany oraz żywiołowy i przypadkowy.
Środowisko międzynarodowe jest poliarchiczne, zdecentralizowane, zorganizowane w ujęciu horyzontalnym ( brak jednego, centralnego ośrodka sterowania).
- J. Kukułka - dodaje policentryzm i poliarchię,
- Barry Buzan - cechy środ. międzynarodowego to anarchiczność, ale w sensie braku centralnego ośrodka sterowania.
a. poliarchiczność - warunkuje działania podmiotów sm, zachodzące procesy i zjawiska należy analizować w kontekście zdecentralizowanego, poliarchicznego środowiska międzynarodowego,
b. brak charakterystycznego dla wnętrza państwa zjawiska władzy - występuje zjawisko wpływu,
c. niezwykła, postepująca złożoność sm - wręcz można mówić o prawie postępującej złożoności - różnorodność występujących podmiotów,


(…)

… jako regulatora ich wzajemnych stosunków i spoiwa społeczności międzynarodowej.
Uznano prawo każdego władcy do rządzenia własnym terytorium bez zewnętrznej ingerencji. Prawo to stworzyło podstawy zasady suwerenności państw (Jean Bodin) i ich formalnej niezależności.
Zasada terytorialności jako atrybut współczesnych państw - suwerenne uprawnienia władcze dot. ściśle określonego terytorium i wiążą się z panowaniem…
… w systemie westfalskim. Tutaj procesy zachodzą sobie tam, gdzie chcą:P Wytwarzane zaś więzi i interakcje też są oderwane od konkretnej lokalizacji. Dotyczy to np. takich spraw jak problemy ekologiczne(dziura ozonowa), przepływ kapitału, informacji)
[Trzeba zaznaczyć, że wcale nie spada przy tym znaczenie czynnika terytorialnego - potrzebujemy terytorium, bo jest coraz więcej ludzi, są konflikty etniczne, trzeba gdzieś jedzenie produkować itp.:P Pojawia się jednak nowa warstwa przestrzeni, np. cyberprzestrzeń.]
2. Transnarodowej przestrzeni społecznej(właściwie to co wyżej: istnieją silne interakcje i więzi społeczne, niezależnie od dystansu terytorialnego i praktycznie bez możliwości kontroli ze strony państw. Przy intensywnych procesach globalizacyjnych środowisko międzynarodowe przenika do wnętrza państw i wpływa…
…, istnieje heterogeniczność podmiotów: obok państw są korporacje transnarodowe oraz tzw. trzeci sektor, czyli organizacje pozarządowe, tworzące globalne społeczeństwo obywatelskie.
Cyt. za J. Rosenau(pamiętacie jeszcze?:P): „W warunkach procesów globalizacji następuje proces bifurkacji podmiotowej struktury społeczności międzynarodowej. Obok świata państw wyłania się wielocentryczny świat podmiotów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz