To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
istota prawa spadkowego Prawo spadkowe to zespół przepisów regulujących losy majątku pozos- tawionego przez zmarłą osobę fizyczną. W szczególności prawo spadkowe reguluje przejście tego majątku, a więc praw i obowiązków majątkowych zmarłego, na inne osoby fizyczne i prawne. Prawo spadkowe stanowi, jak 0 tym była już mowa, jeden z działów prawa cywilnego. Jego podstawowe przepisy są zawarte w art. 922-1087 kodeksu cywilnego.
Prawo spadkowe odgrywa w stosunkach międzyludzkich bardzo istotną rolę. Wiąże ono majątkowo członków rodziny i osoby bliskie, powoduje wzrost zamożności kolejnych pokoleń, stwarza majątkowe podstawy podejmowania działalności gospodarczej lub innej przez ludzi młodych, którzy odziedziczyli majątek itd. Ma także istotne znaczenie dla niektórych innych osób fizycznych
1 prawnych, w tym przede wszystkim dla wierzycieli zmarłego.
Prawo spadkowe i wszystkie tworzące je instytucje prawne wyrastają z fundamentalnej reguły, zgodnie z którą prawa i obowiązki majątkowe w zasadzie nie wygasają wskutek śmierci człowieka, do którego należały, lecz przechodzą na inne osoby. Spadek to właśnie ogół majątkowych praw i obowiązków zmarłego w chwili jego śmierci.
Jak z powyższego wynika, w skład spadku wchodzą nie tylko prawa majątkowe (np. własność rzeczy, wierzytelność, autorskie prawa majątkowe do utworu muzycznego), ale również obowiązki (np. dług z tytułu zaciągniętego kredytu). Obowiązki podlegają dziedziczeniu na równi z prawami, dlatego otrzymanie spadku nie jest równoznaczne z powiększeniem majątku spad- kobiercy, przeciwnie - może oznaczać konieczność spłacenia pozostawionych przez spadkodawcę długów.
W skład spadku wchodzą jedynie prawa i obowiązki o charakterze cywilnoprawnym. Tylko one podlegają dziedziczeniu na zasadach i w trybie określonym w prawie spadkowym. Majątkowe prawa i obowiązki wynikające z innych przepisów, przede wszystkim prawa finansowego i administracyjnego (np. należności podatkowe) nie należą do spadku. Wprawdzie i one na ogół nie gasną wskutek śmierci człowieka, ale ich przejście na inne osoby następuje według przepisów danego działu prawa, a nie przepisów prawa cywilnego, normujących zasady i tryb dziedziczenia.
Nie należą do spadku prawa i obowiązki osobiste, na przykład użyt- kowanie, prawa wynikające ze służebności osobistej, osobiste prawa autorskie, prawa i obowiązki alimentacyjne i in. Szczegółowe roztrzygnięcia w tym zakresie wynikają z przepisów prawa cywilnego.
§ 53. SPADEK
11
§ 53. SPADEK
22
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)