Istota badań rynkowych i marketingowych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Istota badań rynkowych i marketingowych - strona 1 Istota badań rynkowych i marketingowych - strona 2 Istota badań rynkowych i marketingowych - strona 3

Fragment notatki:


Istota badań rynkowych i marketingowych Jak twierdzi Ph. Kotler: „Wielkie przedsiębiorstwa amerykańskie wiedzą prawie wszystko o swoich klientach. Dowiadują się o nich rzeczy, których oni sami nie są świadomi. I nie wynika to ze zwykłej ciekawości, ale z tego, że wiedza o potencjalnym konsumencie to podstawa efektywnego marketingu” . Wiedzą więc nie tylko to, ile przeciętny amerykański konsument wkłada kostek lodu do szklanki z cocą-colą, ale także to, ile wydaje rocznie pieniędzy np. na kwiaty, ile czasu zajmuje odkurzanie własnego mieszkania, ile wypisuje miesięcznie czeków, a nawet , że „51 % mężczyzn wkłada do majtek najpierw lewą nogę, podczas gdy 65 % kobiet i prawą nogę” , i setki innych rzeczy, również tak intymnych jak to, że co dziesiąty Amerykanin zostaje poczęty ... w samochodzie. Podobnie jest i w innych, rozwiniętych krajach. Przykładowo, we Francji z całą po wagą prowadzone są badania, mające dać odpowiedź na pytanie, który z francuskich samochodów najbardziej kojarzy się z seksem, a który wydaje się „aseksualny".
Rzecz jasna, badania te, czasami wbrew pozorom, nie maj ą charakteru przysłowiowej „sztuki dla sztuki" (np. zapewnienia synekur badaczom). Prowadzone są w określonych celach, z reguły bardzo utylitarnych. Przykładowo, wynikająca z nich informacja, że młode kobiety mają coraz większe biusty (powodem jest podobno m.in. duża zawartość „chemii” w spożywanej żywności) dla wielu osób jest bez znaczenia, jednakże z pewnością nie dla firm produkujących biustonosze, projektantów mody czy agencji kreujących obraz kobiety w reklamie. Pożyteczne mogą okazać się też takie z pozoru „niepoważne” informacje, jak odsetek ludzi dotkniętych mizoandrią, mizoginią czy mizogamią. Mówiąc szerzej, wspomniane badania prowadzi się dlatego, że cały proces kształtowania elementów marketingu-mix (produkt, cena, dystrybucja, promocja) cechuje się dużą niepewnością, której źródłami są głównie błędy i luki w informacjach (danych) stanowiących podstawę podejmowania decyzji. Tym większe, że sytuacja na rynku ulega permanentnym zmianom. W takich okolicznościach mogą wystąpić odchylenia od przyjętych założeń - korzystne lub niekorzystne z punktu widzenia interesów firmy. Możliwość po-wstania tych drugich nazywa się ryzykiem . I właśnie dla wyeliminowania lub przynajmniej znaczącego ograniczenia owego ryzyka trzeba prowadzić odpowiednie badania marketingowe. Stanowią one formę przezwyciężania antynomii między niewiedzą a warunkami niezbędnymi do podejmowania trafnych decyzji.


(…)

….
Kaczmarczyk S.: Badania marketingowe, Metody i techniki, PWE, Warszawa 1995 r.
Kędzior Z., Karcz K.: Badania marketingowe w praktyce, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1997 r.
Kotler Ph.: Marketing narodów”, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 1999 r.
Kramer J. (red.): Badania rynkowe i marketingowe, PWE, Warszawa 1994 r.
Parasuraman A.: Marketing Research, Cambridge, Mass 1986 r.
Penc…
… 1997 r., str. 37.
Parasuraman A.: Marketing Research, Cambridge, Mass 1986 r., str. 5. Zajączkowski M.: Marketing Współczesny, Wydawnictwo Akademia Rolnicza w Szczecinie, Szczecin 2001 r., str. 229.
Senczyszyn J.: Marketing idei, „Marketing i rynek” 1999, nr. 1.
Kędzior Z., Karcz K.: Badania marketingowe w praktyce, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1997 r., str. 14-15.
Kaczmarczyk S.: Badania…
… przedsiębiorstwa i w jego otoczeniu. Cechą charakterystyczną takiego systemu jest zwykle wy-korzystanie komputerów do gromadzenia i przetwarzania danych. Nowoczesny system informacji marketingowej nie może się obyć bez techniki komputerowej z powodu ogromnej liczby danych, które muszą być gromadzone i przetwarzane każdego dnia.
Jest rzeczą oczywistą, że największe znaczenie ma wdrożenie systemu informacji…
… antynomii między niewiedzą a warunkami niezbędnymi do podejmowania trafnych decyzji.
Proces podejmowania decyzji marketingowych można w uproszczeniu rozumieć jako transformację informacji na wejściu systemu w decyzje na wyjściu (zob. rys. 1).
Informacje na wejściu Decyzje na wyjściu
Rysunek 1. Proces podejmowania decyzji marketingowych
Termin „badania marketingowe" definiowany jest w literaturze przedmiotu
… są potrzebne do podjęcia decyzji,
zgromadzenie informacji,
przetwarzanie danych (przy użyciu metod ilościowych),
przechowywanie i ponowne wykorzystanie informacji.
System informacji marketingowej zajmuje się gromadzeniem, przetwarzaniem i przechowywaniem użytecznych informacji, które istniały do tej pory w formie fragmentarycznej, nie zorganizowanej, ale są dostępne w różnych miejscach wewnątrz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz