To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Interwenient
Podmiot, który nie będąc podejrzanym lub oskarżonym w procesie karnym skarbowym, zgłosił w tym procesie roszczenie do przedmiotów podlegających przepadkowi osoby fizyczne osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Może wynikać z prawa własności lub innego prawa, np. ograniczonego prawa rzeczowego. Zgłoszenie interwencji może nastąpić ustnie lub na piśmie do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego w I instancji Zgłoszenie interwencji musi zawierać prawdziwe dane dotyczące miejsca zamieszkania, pobytu lub siedziby podmiotu występującego z roszczeniem Zgłoszenie interwencji ma charakter konstytuujący, powodujący, że od tej chwili w procesie karnym skarbowym występuje interwenient. Organ kierujący procesem jest uprawniony i zarazem zobowiązany do zbadania:
czy interwencja pochodzi od uprawnionego pomiotu, czy została zgłoszona w terminie, czy jej zgłoszenie zawiera wskazane już wyżej dane, bez których nie wywołuje ona skutków procesowych. Stwierdzenie bezskuteczności interwencji przez sąd wymaga wydania postanowienia. Pismo zawierające interwencję powinno odpowiadać ogólnym wymaganiom formalnym pisma procesowego, Uprawnienia interwenienta w procesie karnym skarbowym mają charakter ograniczony, przysługują mu bowiem jedynie w granicach interwencji. Wnioski dowodowe pochodzące od tego podmiotu mogą dotyczyć z jednej strony okoliczności potwierdzających przysługujące mu prawo do przedmiotów podlegających przepadkowi, z drugiej strony okoliczności, w świetle których orzeczenie przepadku w procesie karnym skarbowym nie powinno nastąpić. Nie można wykluczyć wypowiadania się przez interwenienta w kwestii kwalifikacji prawnej, jeżeli mogłoby to mieć wpływ na dopuszczalność orzeczenia przepadku w konkretnej sprawie. W procesie karnym skarbowym może wystąpić więcej niż jeden interwenient. Zakaz łączenia roli procesowej tego podmiotu z rolą oskarżonego lub podejrzanego
O kumulacji ról procesowych w przypadku interwenienta należy mówić w związku z możliwością przesłuchania go w charakterze świadka.
Urealnieniu prawa do zgłoszenia interwencji służy nałożenie na organy prowadzące proces karny skarbowy obowiązku niezwłocznego zawiadomienia o uprawnieniu do wystąpienia z roszczeniem co do przedmiotów podlegających przepadkowi Konsekwencje niezgłoszenia interwencji przez osobę uprawnioną do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego w procesie karnym skarbowym z przyczyn niezależnych od niej:
(…)
… niezależnych od niej:
dochodzenie roszczeń od Skarbu Państwa w drodze powództwa o bezpodstawne wzbogacenie wygasa, jeżeli powództwa nie wytoczono w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia, w którym powód dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu przepadku przedmiotów nie później jednak niż przed upływem 2 lat od daty uprawomocnienia się tego orzeczenia wykazanie, że Skarb Państwa w wyniku orzeczenia przepadku…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)