To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
INTERWENCJA UBOCZNA:
Polega na zgłoszeniu przez osobę trzecią zwaną interwenientem ubocznym swojego udziału w procesie po jednej ze stron.
Interwenient swoje zgłoszenie powinien złożyć na piśmie do chwili zamknięcia rozprawy w II instancji. Oznacza to, że interwencja uboczna zgłoszona ustnie do protokołu jak też zgłoszona po zakończeniu postępowania w II inst jako niedopuszczalna podlega odrzuceniu.
Na postanowienie o odrzuceniu interwencji nie przysługuje zażalenie.
Pismo w którym osoba trzecia zgłasza się do sprawy powinno odpowiadać rygorom pisma procesowego (spełniać wymagania z art. 126 kpc) a ponadto osoba trzecia powinna wskazać do której strony przystępuje i wskazać okoliczności uzasadniające jej interes prawny.
Pojęcie interesu prawnego nie zostało zdefiniowane i przy ustalaniu tego terminu należy zawsze uwzględnić dorobek literatury, wypowiedzi sądów, które wyjaśniają znaczenie interesu prawnego występującego np. w art. 189 kpc, 510kpc.
W ujęciu najogólniejszym interes prawny zachodzi wówczas gdy wyrok który zapadnie w sprawie oddziaływać będzie bezpośrednio lub pośrednio na sferę prawna interwenienta.
Przeciwko wstąpieniu interwenienta ubocznego do sprawy każdej ze stron przysługuje OPOZYCJA najpóźniej przy rozpoczęciu najbliższej rozprawy - w formie pisemnej jak i ustnej od protokołu.
Zgłoszenie opozycji daje początek postępowaniu wpadkowemu, w którym sąd bada czy interwenient uboczny uprawdopodobni interes prawny w tym by sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron. W tym celu sąd zarządzi rozprawę po której wyda postanowienie na podstawie którego - uwzględniając opozycje nie dopuści interwenienta ubocznego do udziału w sprawie albo - oddali opozycje i dopuści interwenienta ubocznego do udziału w sprawie po stronie powoda lub pozwanego Każde z tych postanowień jest zaskarżalne zażaleniem.
Do uprawomocnienia postanowienia o uwzględnieniu opozycji interwenient uboczny działa w sprawie. Po uprawomocnieniu się postanowienia jego czynności będą uważane za niebyłe.
Sąd może również postanowienie o niedopuszczeniu int ubocznego wydać z urzędu - orzeczenia SN - Sąd nie tylko może wydać takie postanowienia ale ma taki obowiązek wówczas jeżeli brak interesu prawnego w sposób oczywisty wynika z samych twierdzeń zgłaszającego interwencję (nie ma zażalenia)
Dwa rodzaje interwencji:
niesamoistna (zwykła) - wyrok oddziałuje na sferę prawną interwenienta ale wyłączne w sposób pośredni samoistna - występuje wówczas gdy z istoty spornego stosunku lub z przepisu ustawy wynika, że wyrok w sprawie ma odnieść bezpośredni skutek pomiędzy interwenientem ubocznym a przeciwnikiem strony do której interwenient przystąpił
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)