Przypozwanie - omówienie, przykład i cel.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1680
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przypozwanie - omówienie, przykład i cel. - strona 1 Przypozwanie - omówienie, przykład i cel. - strona 2

Fragment notatki:

PRZYPOZWANIE inicjatywa strony zmierzająca do wejścia osoby trzeciej w charakterze interwenienta ubocznego realizuje się w drodze przypozwania - zawiadomienie osoby trzeciej o toczącym się procesie i wezwaniu jej przez stronę do wzięcia udziału w sprawie. Art. 84 kpc w razie niekorzystnego rozstrzygnięcia przysługiwałoby roszczenie względem osoby trzeciej, może strona zawiadomić osobę trzecią o toczącym się procesie i możliwości wzięcia udziału jako interwenienta ubocznego
Osoba trzecia nie staje się jeszcze uczestnikiem postępowania przez sam fakt doręczenia jej pisma zawierającego przypozwanie. Dopiero zgłoszenie interwencji ubocznej powoduje wejście do procesu uprawnia do dokonywania czynności, wtedy przepisy o interwencji ubocznej.
Gdy z własnej inicjatywy przystępuje do jednej ze stron w charakterze interwenienta ubocznego może ona zgłosić interwencje uboczną na zasadach ogólnych. W drugim przypadku strona w razie niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia, której przysługiwałoby roszczenie względem osoby trzeciej lub osobie trzeciej przysługiwałoby roszczenie wobec strony, to taka strona powinna zawiadomić o toczącym się procesie i wezwać osobę trzecia do wzięcia udziału w sprawie w charakterze interwenienta ubocznego. Na tym polega przypozwanie- na zawiadomieniu os 3 ciej o toczącym się procesie cywilnym i wezwaniu jej do wzięcia udziału w charakterze interwenienta ubocznego. od strony techniczno- procesowej wygląda to tak ze strona wznosi stosownej treści pismo procesowe do sadu, w którym wskazuje przyczynę wezwania oraz stan sprawy i takie pismo powinno być niezwłocznie doręczone przez sad osobie trzeciej. Ta osoba trzecia, która przypozwań może wstąpić do toczącego się procesu w charakterze interwenienta ubocznego.
Przykładem jest:
art. 573 kc, kiedy w sytuacji objętej dyspozycja tego przepisu kupujący przeciwko któremu osoba trzecia dochodzi roszczeń dotyczących rzeczy sprzedanej, obowiązany jest zawiadomić niezwłocznie sprzedawcę i wezwać go do wzięcia udziału w sprawie w charakterze interwenienta ubocznego, jeżeli kupujący zaniechał tego obowiązku przypozwania a osoba trzecia uzyskała korzystne dla siebie rozstrzygniecie sadowe, to sprzedawca zostaje zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wadę prawna, ale o tyle tylko o ile jego udział w postępowaniu był potrzebny do wykazania ze takie roszczenie osoby trzeciej było całkowicie lub częściowo roszczeniem bezzasadnym.
Art. 665 kc jeżeli poręczyciel dochodzi roszczeń przeciwko wierzycielowi to na postawie odpowiedniego przepisu kc poręczyciel powinien zawiadomić o toczącym się procesie dłużnika. Art. 884 § 1 jezeli osoba trzecia będzie dochodzić przeciwko użytkownikowi roszczeń dotyczących rzeczy użytkowanej to użytkownik powinien zawiadomić o toczącym się procesie właściciela rzeczy.


(…)

… do wzięcia udziału w procesie jeśli posiada interes prawny. Osoba trzecia zawiadomiona i przypozwana może ale nie musi przystąpić do procesu, ale może też zgłosić interwencję uboczną. Dopuszczalne do momentu rozpoczęcia procesu w II instancji. Może uzyskać status interwenienta ubocznego, Różnica między przypozwaniem a dopozwaniem. Dopozwanie sposób konwalidację praw legitymacji biernej, powództwo wytoczono…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz