Interwencja i nieinterwencja w stosunkach międzynarodowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Interwencja i nieinterwencja w stosunkach międzynarodowych - strona 1 Interwencja i nieinterwencja w stosunkach międzynarodowych - strona 2 Interwencja i nieinterwencja w stosunkach międzynarodowych - strona 3

Fragment notatki:

Temat: Interwencja i nieinterwencja w stosunkach międzynarodowych. W działalności zewnętrznej zorganizowanej do państwa umacniała się zasada nieinterwencji jako poszanowanie suwerenności - zasadę tę głoszono już na przełomie XV i XVI wieku (F. de Victoria). Tacy ludzie jak J.Bodin, H. Grocjusz, I. Kant wypowiadali się również przeciwko interwencji.
XIX w. - J.S. Mill = uzasadniał potrzebę nieinterwencji; nikt nie ma prawa interweniować w sprawy wewnętrzne - całowładność.
Praktyka międzynarodowa w tek kwestii była różna, np. polityka kolonialna, polityka „grubej pałki” Roosevelta. W okresie zimnej wojny były to doktryny ideologiczne. Te, które były dokonywane wbrew zasadom prawa międzynarodowego czyniły je mocarstwa globalne - użycie siły i korzystanie ze słabości innych stron.
Były też takie, które stanowiły próbę dostosowania interwencji do doktryny prawa międzynarodowego, np. Święte Przymierze [zrzeszone monarchie miały strzec pokoju dynastycznego].
Interwencje te były praktycznie wyrazem przewagi siły najsilniejszych państw wobec słabszych, ale np. interwencje Układu warszawskiego były słabością systemu [narzucał je najsilniejszy - ZSRR].
Interwencje MFW w systemy walutowe innych państw: słabość systemu czy też nie?!!!
relacja dynamiczna; dostrzega się pewne zyski w przyszłości (np. MFW).
W okresie Ligi Narodów zasada interwencji była podtrzymywana w doktrynie prawa międzynarodowego, ale przyczyny II wojny światowej zmieniły diametralnie sytuację, po raz pierwszy zapisano zasada nieinterwencji w dokumencie = art. 7 p. 7 Karty NZ : „Żadne postanowienie niniejszej Karty nie upoważnia NZ do ingerencji w sprawy, które z istoty swej należą do kompetencji wewnętrznej któregokolwiek państwa i nie zobowiązują członków, aby przekazywali takie sprawy do załatwienia w trybie przewidzianym niniejsza Kartą. Jednakże zasada ta nie będzie stała na przeszkodzie zastosowaniu środków przymusu przewidzianych w rozdziale VII.” = jedyna możliwość interwencji to w ramach z podtrzymania pokoju zalecenia RB).
regionalne akty = Akt Końcowy KBWE Przykłady interwencji - dwoistość interpretacji 1971 = wojna Indie Pakistan; w ramach ONZ zaakceptowano działalność Indii [pomoc uciekinierom z Bengalu]; 1979 = Wietnam wkraczał do Kambodży, skrócił okres ludobójstwa [Pol Pot]; dwojaka interpretacja: (-) humanitarna, (-) polityczna; 1979 = Afryka - Uganda [akty ludobójstwa];
1980 = interwencja USA (kompromitacja) w Iranie; była to operacja przeciwko nowej władzy [Ajatollahom, którzy nie byli przychylni];
1989 = interwencja USA w Panamie; Noriega - szef kartelu narkotykowego, który współpracował kiedyś z CIA; była to motywacja polityczna;

(…)

… o potrzebie udzielania pomocy humanitarnej ofiarom klęsk żywiołowych, konfliktów i sytuacji nadzwyczajnych; rezolucja ta zapoczątkowała tę zasadę. 5 IV 1991 - Rezolucja Rady Bezpieczeństwa nr 608 po akcji w Iraku => zasady organizowania pomocy humanitarnej; chodziło w tym przypadku o Kurdów;
interwencja humanitarna - zorganizowana pomoc i realizowana za zgodą strony zainteresowanej i w imieniu społeczności międzynarodowej.
Po operacji w Iraku - organizowanie operacji pod flaga ONZ na rzecz ludności pokrzywdzonego kraju, np.:
1992-93 => Kambodża - transformacja władzy;
od 1992 => na obszarze Jugosławii
1992-94 => Somalia.
We wszystkich przykładach interpretowano humanitaryzm jako dążenie do udzielania różnorodnej pomocy grupom etnicznym prześladowanym, cierpiącym, tym, którzy przeżyli sytuacje nadzwyczajne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz