To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Internet - media społecznościowe i produkcja partnerska Produkcja partnerska Media społecznościowe: blogi, podcasty, dziennikarstwo obywatelskie Creative Commons Netlabele Crowdfunding Cloud computing Produkcja partnerska: nowa ekonomia mediów? Do końca XX w. uważano, że działalność gospodarcza w wolnorynkowej gospodarce może być zorganizowana w ramach dwóch podstawowych modeli: rynku i firmy (hierarchii) Rozróżnienie pomiędzy rynkiem a firmą sięga opublikowanego w 1937 r. artykułu R. Coase'a pt. „The Nature of the Firm” stawiającego pytanie o granice firmy (lub innymi słowy: czemu istnieją firmy skoro rynek jest najefektywniejszą formą organizacji działalności gospodarczej?) Coase i jego następcy (Williamson) uważają, że o dominacji jednej lub drugiej formy organizacji działalności gospodarczej decydują tzw. koszty transakcji Koszty transakcji
koszty poszukiwania informacji - koszty sprawdzenia czy dane dobro jest dostępne na rynku i gdzie można zapłacić najniższą cenę
koszty zawierania kontraktów - koszty dochodzenia do porozumienia, np. negocjacji warunków zadowalających obie strony transakcji koszty kontroli - ponoszone na dopilnowanie, aby druga strona wywiązała się z warunków kontraktu (np. koszty ubezpieczenia od ryzyka niewywiązania się partnera z umowy) Koszty transakcji, firma a rynek Gdy koszty transakcji są niższe niż koszt organizacji przedsiębiorstwa wowczas preferowana jest wymiana rynkowa. Rynek za pomocą mechanizmu cenowego redukuje niepewność co do działań jakie należy podjąć.
Gdy koszty transakcji są wyższe niż koszt organizacji przedsiębiorstwa, wówczas preferowane jest stworzenie firmy. Firma za pomocą hierarchii i procedur redukuje niepewność pracowników co do działań jakie należy podjąć. Jak wyjaśnić w takim razie istnienie Wikipedii lub systemów operacyjnych GNU/Linux? Zarówno Wikipedia, jak i systemy operacyjne GNU/Linux są niezwykle złożonymi projektami, których stworzenie od podstaw wymagałoby znaczących nakładów pracy i środków Wikipedia z powodzeniem zastępuje tradycyjne encyklopedie Systemy operacyjne GNU/Linux stanowią podstawowe oprogramowanie wykorzystywane do obsługi serwerów oraz z powodzeniem mogą zastąpić system MS Windows w komputerach osobistych. Coraz częściej są również wykorzystywane do obsługi urządzeń mobilnych (np. system Android stosowany w smartfonach). Ani Wikipedia ani systemy operacyjne GNU/Linux nie są jednak tworzone przez firmy ani za pośrednictwem mechanizmu rynkowego Są za to dostępne za darmo › czy motywacja wolontariuszy tworzących wyżej wymienione projekty jest wystarczającym wyjaśnieniem? Czy można te procesy wyjaśnić na gruncie ekonomii?
(…)
…
Internet - media społecznościowe i produkcja partnerska Produkcja partnerska Media społecznościowe: blogi, podcasty, dziennikarstwo obywatelskie Creative Commons Netlabele Crowdfunding Cloud computing Produkcja partnerska: nowa ekonomia mediów? Do końca XX w. uważano, że działalność gospodarcza w wolnorynkowej gospodarce może być zorganizowana w ramach dwóch podstawowych modeli: rynku i firmy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)