Fragment notatki:
Internet - media społecznościowe i produkcja partnerska Produkcja partnerska: nowa ekonomia mediów? Do końca XX w. uważano, że działalność gospodarcza w wolnorynkowej gospodarce może być zorganizowana w ramach dwóch podstawowych modeli: rynku i firmy (hierarchii) Rozróżnienie pomiędzy rynkiem a firmą sięga opublikowanego w 1937 r. artykułu R. Coase'a pt. „The Nature of the Firm” stawiającego pytanie o granice firmy (lub innymi słowy: czemu istnieją firmy skoro rynek jest najefektywniejszą formą organizacji działalności gospodarczej?) Coase i jego następcy (Williamson) uważają, że o dominacji jednej lub drugiej formy organizacji działalności gospodarczej decydują tzw. koszty transakcji Koszty transakcji koszty poszukiwania informacji - koszty sprawdzenia czy dane dobro jest dostępne na rynku i gdzie można zapłacić najniższą cenę koszty zawierania kontraktów - koszty dochodzenia do porozumienia, np. negocjacji warunków zadowalających obie strony transakcji koszty kontroli - ponoszone na dopilnowanie, aby druga strona wywiązała się z warunków kontraktu (np. koszty ubezpieczenia od ryzyka niewywiązania się partnera z umowy) Koszty transakcji, firma a rynek Gdy koszty transakcji są niższe niż koszt organizacji przedsiębiorstwa wówczas preferowana jest wymiana rynkowa. Rynek za pomocą mechanizmu cenowego redukuje niepewność co do działań jakie należy podjąć. Gdy koszty transakcji są wyższe niż koszt organizacji przedsiębiorstwa, wówczas preferowane jest stworzenie firmy. Firma za pomocą hierarchii i procedur redukuje niepewność pracowników co do działań jakie należy podjąć. Jak wyjaśnić w takim razie istnienie Wikipedii lub systemów operacyjnych GNU/Linux? Zarówno Wikipedia, jak i systemy operacyjne GNU/Linux są niezwykle złożonymi projektami, których stworzenie od podstaw wymagałoby znaczących nakładów pracy i środków Wikipedia z powodzeniem zastępuje tradycyjne encyklopedie Systemy operacyjne GNU/Linux stanowią podstawowe oprogramowanie wykorzystywane do obsługi serwerów oraz z powodzeniem mogą zastąpić system MS Windows w komputerach osobistych. Coraz częściej są również wykorzystywane do obsługi urządzeń mobilnych (np. system Android stosowany w smartfonach). Ani Wikipedia ani systemy operacyjne GNU/Linux nie są jednak tworzone przez firmy ani za pośrednictwem mechanizmu rynkowego. Są za to dostępne za darmo czy motywacja wolontariuszy tworzących wyżej wymienione projekty jest wystarczającym wyjaśnieniem? Czy można te procesy wyjaśnić na gruncie ekonomii? Efekt sieciowy (network effect) jest pojęciem używanym w ekonomii dla opisu sytuacji, w ktorej obecni konsumenci dobra lub usługi odnoszą korzyści gdy przyrasta liczba użytkowników danego dobra lub usługi
(…)
… to, że każdy ma prawo wglądu do kodu źródłowego i modyfikacji oprogramowania, a powstały kod nie może być wykorzystany w zamkniętym oprogramowaniu. Licencje Creative Commons Creative Commons jest organizacją non profit powstałą w 2001 r w USA. W 2002 r. opublikowała ona pierwszą wersję licencji Creative Commons. Celem tych licencji jest stworzenie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich, a niczym nie skrępowanym korzystaniem z twórczości innych osób, tak aby zapewnić twórcom jak najlepszą ochronę ich praw, przy jednoczesnym umożliwieniu jak najszerszego wykorzystania ich dzieł. W przeciwieństwie do licencji GNU GPL (która jest przeznaczona przede wszystkim dla oprogramowania), licencje Creative Commons chronią twórczość (słowną, muzyczną, graficzną, filmową, itd.) Cztery warunki, które składają…
… jak Wikipedia lub systemy operacyjne GNU/Linux poza modelem firma-rynek Cechom tym towarzyszy jednak ważne zastrzeżenie: brak praw własności lub ich ograniczenie Realizowane jest to dzięki nowym rozwiązaniom w zakresie prawa autorskiego: Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GNU General Public License) oraz licencjom Creative Commons Gdyby Wikipedia lub systemy operacyjne GNU/Linux objęte zostały prawami…
… utwór oryginalny (Creative Commons, 2009). Zastosowania licencji Creative Commons Pewne prawa zastrzeżone (Some rights reserved) vs Wszelkie prawa zastrzeżone (All rights reserved) Licencje Creative Commons przyczyniły się do rozwoju serwisów ze zdjęciami (Flickr), scen i serwisów muzycznych (np. netaudio, Jamendo), blogosfery, działalności wydawniczej a nawet amatorskiej kinematografii Dużo wolniej…
… Agora Netlabele Słowo „netlabel” jest połączeniem angielskich słów net (sieć) i label (wytwórnia muzyczna). Określenie to używane jest do nazwania inicjatyw podejmowanych w internecie przez indywidualne osoby lub grupy osób o różnym stopniu sformalizowania, celem promocji i dystrybucji muzyki zapisanej w formie plików muzycznych i wydanej na licencjach Creative Commons. Czasem wymiennie ze słowem…
… własności, wówczas mogłoby dojść m.in. do spadku motywacji wolontariuszy do współtworzenia tych projektów (tzw. efekt wypychania - crowding out effect) Powszechna Licencja Publiczna GNU (GNU General Public License) Użytkownikom programów wydanych na licencji GNU GPL przysługują cztery podstawowe wolności: „Wolność do uruchamiania programu, w dowolnym celu (wolność 0). Wolność do analizowania, jak działa…
… są jednak przyjmowane przez tradycyjne firmy z branży medialno rozrywkowej i organizacje zbiorowego zarządzania Blogi i dziennikarstwo obywatelskie Treści tworzone przez internautów konkurują z treściami dostarczanymi przez tradycyjne media, a zarazem uzupełniają je.
Serwisy dziennikarstwa obywatelskiego mogą stanowić problem dla tradycyjnych mediów ponieważ konkurują z nimi o audytorium wykorzystując przy tym treści zdobywane w/dzięki/przez media tradycyjne Dlatego nie powinno dziwić, że duże koncerny medialne kupują udziały w serwisach dziennikarstwa obywatelskiego (np. Polskapresse jest właścicielem serwisu Wiadomosci24.pl) Serwis dziennikarstwa obywatelskiego może też przyjąć formę platformy blogów, tak jak salon24.
Blogi stanowią uzupełnienie/rozwinięcie treści udostępnianych przez media tradycyjne…
… medialne Prawdopodobne scenariusze rozwoju i ich konsekwencje Rywalizacja: Netlabele vs tradycyjne wytwórnie muzyczne Crowdfunding vs tradycyjni wydawcy Linux vs MS Windows vs Mac OS Firefox vs Internet Explorer vs Chrome Adblock vs wydawcy prasy Kooptacja: Wiadomosci24.pl i Polskapresse Last.fm i CBS Digital Text Platform i Amazon.com Blox.pl i Agora Linux i Android Mozilla i Google …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)