Integracja osób starszych i niepełnosprawnych w Dziennym Domu Pomocy Społecznej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Integracja osób starszych i niepełnosprawnych w Dziennym Domu Pomocy Społecznej - strona 1 Integracja osób starszych i niepełnosprawnych w Dziennym Domu Pomocy Społecznej - strona 2 Integracja osób starszych i niepełnosprawnych w Dziennym Domu Pomocy Społecznej - strona 3

Fragment notatki:

Integracja osób starszych i niepełnosprawnych w Dziennym Domu Pomocy Społecznej Starzenie się jest naturalnym procesem, który będzie dotyczył każdego człowieka, jeśli osiągnie wiek nazywany przez demografów poprodukcyjnym. Granice wiekowe starzenia się różni autorzy różnie określają od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu lat. W ostatnich latach w Polsce średnia długość życia dla mężczyzn 66 lat dla kobiet 74 lata, dla porównania w średniowieczu długość życia wynosiła 30 lat. W okresie starzenia ludzie zaczynają się zmieniać są mniej sprawni często wymagają otoczenia ich opieką. Należy i warto wtedy pamiętać, że kiedyś wnieśli oni wiele cennych duchowych, kulturowych i materialnych wartości do ludzkiego dziedzictwa. Wiele również ofiarowali swojej rodzinie, najbliższym i społeczeństwu. W życiu człowieka wyróżniamy kilka faz następujących po sobie dzieciństwo dorastanie wiek dojrzały starość Z upływem lat człowiek przeobraża się fizycznie i psychicznie. Ważną przełomową chwilą w życiu każdego człowieka jest zakończenie pracy zawodowej i przejście na emeryturę. Bywa, że moment ten jest granicą przejścia z wieku dojrzałego do starości. W zależności od rodzaju wykonywanego zawodu w Polsce rozpiętość wiekowa ludzi nabywających prawa do emerytury jest dość duża wynosi bowiem kilkanaście lat (np. górnik, wojskowy, urzędnik, pracownik socjalny) Wyznacznikiem starości w naszej kulturze jest czynnik biologiczny i społeczny. Nauka, która zajmuje się problemami ludzi starych to geriatria. Geriatria jest medycyną starości i związanych z nią problemami. Gerontologiem nazywamy lekarza, socjologa, biologa, psychologa. Gerontologia jest nauką międzydyscyplinarną skupiająca specjalistów różnych dziedzin. Rozwinęła się w XX w. GERONTOLOGIA SPOŁECZNA to ważny dział gerontologii, zajmuje się poznawaniem warunków życia i potrzeb ludzi starszych, dążąc do poprawy tych warunków, zaspokajania ich potrzeb i aktywizacji społecznej. W miarę rozwoju nauk medycznych, postępu technicznego, poprawy warunków życia doszło do wydłużenia długości życia człowieka. Niesie to za sobą konieczność rozwinięcia i roztoczenia opieki nad tą grupa społeczną. Polska została zaliczona do społeczeństw, w którym bardzo szybko postępuje starzenie się społeczeństwa. Należy tej grupie społecznej zapewnić odpowiednie środki na pokrycie emerytur, rent i zasiłków. Wśród ludzi starych wiele jest osób niepełnosprawnych, powinno się im zapewnić odpowiednią pomoc w miejscu zamieszkania w ich środowisku, a w ostateczności pomoc instytucjonalną.

(…)

… starczej. Do tej choroby często dołącza cukrzyca, schorzenia reumatyczne choroba Parkinsona, upośledzenia narządu wzroku i słuchu, co powoduje utratę zdolności odbierania wrażeń zmysłowych Aby zapobiec takim skutkom należy podjąć działania mające na celu zmianę nawyków kulturowych, żywieniowych i środowiskowych.
Należy wyrabiać w społeczeństwie konieczność prowadzenia zdrowego trybu życia.
Wprowadzanie nawyków takiego życia od najmłodszych lat aby efekty były widoczne w starości.
Zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń wymagają wielkiego wysiłku i muszą znaleźć poparcie w polityce społecznej państwa.
Osoby starsze zachowujące dobre zdrowie mogą korzystać z wielu nieformalnych możliwości wsparcia społecznego, takich jak: relacje z krewnymi, stosunki w grupie znajomych, pomoc sąsiedzka oraz wolontariat.
Świadczenia formalne dla osób starszych podzielić można na 3 kategorie -wsparcie społeczne dla osób starszych bez dolegliwości
-świadczenia społeczne dla osób schorowanych w podeszłym wieku -opieka długoterminowa w instytucji stałego pobytu
Świadczenia na rzecz osób starszych obejmują opiekę środowiskową i pomoc instytucjonalną.
Opieka środowiskowa:
-usługi opiekuńcze w domu klienta
-pomoc w zaspakajaniu…
… codziennych potrzeb życiowych
-opieka higieniczna i pielęgnacyjna,
-dostarczanie posiłków -robienie zakupów
-pomoc finansowa w formie zasiłku stałego, okresowego, celowego.
-transport
-doradztwo
-ośrodki wsparcia:
-środowiskowe domy samopomocy
-domy dziennego pobytu
-schroniska i noclegownie
Dzienny Dom Pomocy Społecznej przeznaczony jest zgodnie z ustawą dla osób starszych, niepełnosprawnych samotnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz