To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Instytucjonalizacja -„proces budowania współpracy na podstawach międzynarodowych i w ramach sformalizowanych struktur organizacyjnych”(Kukułka). Uczestnicy SM wchodzą ze sobą w interakcje, których celem jest rozwiązywanie problemów(np. przyrost demograficzny, konflikty zbrojne, deficyt surowcowy). Konsekwencją procesu instytucjonalizacji jest stabilizowanie i porządkowanie wzajemnej współpracy, przez zawieranie umów międzyn, dwu i wielostronnych oraz proces przechodzenia od stosunków dwustronnych do wielostronnych. Poszerzony zostaje tez zakres przedmiotowy relacji i współzależności. Wzrasta liczba i różnorodność podmiotów SM. Są to nie tylko państwa, ale i podmioty niepaństwowe(OM). Cechą charakterystyczna instytucjonalizacji w XXI w. jest uzupełnienie interakcji instytucji tradycyjnych przez działania organizacji pozarządowych.
MIĘDZYNARDOWE ORGANIZACJE RZĄDOWE I POZARZĄDOWE
Międzynarodowa organiz. międzyrządowa-względnie trwały związek suwerennych państw, powstały w wyniku umowy międzyn. posiadający stałe organy wyposażone w określone w tej umowie uprawnienia, działające dla realizacji wspólnego celu.
Międzyn.organiz. pozarządowa (NGO'S)- zorganizowane stowarzyszenie o względnie trwałym charakterze, powstałe zazwyczaj na mocy aktu o charakterze porozumienia prywatnego, którego członkami są wyłącznie lub przede wszystkim osoby fizyczne, związki osób, os. prawne co najmniej 3 państw, posiadające własne, stałe organy, którego działalność ma międzynarodowy charakter.
OM są podmiotami autonomicznymi. Nie są jedynie sumą tworzących je państw, ale tworem o charakterze synergicznym, wyrażającym własną wolę, która musi być identyczna z wolą wszystkich p. członkowskich. zaś organiz. pozarządowe są z reguły bardziej elastyczne i mniej sformalizowane- tworzone SA oddolnie, bez konieczności angażowania machiny państwowej.
ONZ DS. OŚWIATY, NAUKI I KULTURY- UNESCO
ONZ, z którą UNESCO jest ściśle powiązana, jest jedyną międzyn. Organiz. powszechną . ONZ jest największym forum współpracy międzyn. Zakres przedmiotowy jej działalności jest b. szeroki. możliwe jest to dzięki rozbudowanej strukturze organiz. wyspecjalizowanych. Te zaś często przyznają organiz. pozarządowym status konsultacyjny. W efekcie możliwe jest stworzenie szerokiej współpracy, także w dziedzinie kultury.
16 listopad 1945- konwencja ustanawiająca UNESCO. Rok później weszła w życie. Wkrótce później UNESCO stała się jedną z organiz wyspecjalizowanych ONZ-które są organami pomocniczymi Rady Gospodarczo-Społecznej. Poprzedniczkami tej organizacji były Komisja współpracy Intelektualnej(1992)-funkcja komitetu doradczego LN. Instytut Współpracy Intelektualnej 91925-1946)-oddany do dyspozycji LN jako organ Komisji Współpracy intelektualnej. Międzynarodowe Biuro Edukacyjne(1925-1968).
(…)
… są Rezerwaty Biosfery; specjalne akcje ratowania zagrożonych zabytków(Akropol), rejestr najcenniejszych wartości świata. UNESCO odnosi się do problemów jak tożsamość kulturowa, różnorodność, pluralizm kultur. Zwraca uwagę, że prawo do kultury jest integralnym elementem praw człowieka. Podkreśla konieczność pomocy państwom biednym w rozwoju i kultywowaniu tożsamości i kultury narodowej. Wiele znanych…
…. Wyraża sprzeciw wobec burzenia i grabienia miast. XVIII w. -prawnicy i filozofowie-przeciw niszczeniu dzieł sztuki. Zagadnienie restytucji dzieł sztuki pojawiło się w 1815 r. w czasie kongresu wiedeńskiego. Ciągle wzrastało zainteresowanie sztuką, zapoczątkowana poszukiwania archeologiczne. Pojawia się tendencja (XIXw.) inwestowania w sztukę. Kształtuje się międzynarodowy rynek dzieł sztuki. Państw zaczynają wprowadzać ograniczenia w obrocie działami sztuki. Rozwija się dziedzina konserwacji zabytków. 1899 r - pierwsza konwencja haska- przyjęto 3 konwencje dotyczące rozstrzygania sporów międzyn, wojny na morzu oraz zwyczajów i prawa podczas wojny. 1907r.-konwencje haskie-rozszerzyły zakres konwencji z 1899r. wprowadzają ochronę mienia przed zniszczeniem i grabieżą. Konieczność oszczędzania w czasie…
… wiele prawnomiędzynarodowych regulacji związanych z ochroną dóbr kultury, dziedzictwa kulturalnego i naturalnego.
Podobnie jak inne instytucje, UNESCO też staje przed wyzwaniami wynikającymi z ewolucji środow. międzyn. Największym była konieczność przeformułowania działań w sferze kultury( dekolonizacja, koniec zimnej wojny). Niemniej aktualny jest wciąż zasadniczy cel-wspieranie i stabilizowanie współpracy międzyn…
… różnych państw, stanowiąc „łącznik” z OM. Wiele NGO's ma status konsultacyjny przy OM, uczestniczy w konferencjach i szczytach. NGO's często podejmują działania w dziedzinach, którymi państwo nie jest w stanie się zajmować-stąd ogromne znaczenie NGO's w SM działających w zakresie ochrony praw człowieka(AI), pomocy charytatywnej i humanitarnej(Międzyn. Komitet Czerwonego Krzyża) oraz ekologii (Greenpeace…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)