Instytucje ONZ

Nasza ocena:

5
Pobrań: 287
Wyświetleń: 2331
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Instytucje ONZ - strona 1 Instytucje ONZ - strona 2 Instytucje ONZ - strona 3

Fragment notatki:

ZNACZENIE ZGROMADZENIA OGÓLNEGO ONZ, RADY BEZPIECZEŃSTWA ORAZ INNYCH GŁÓWNYCH INSTYTUCJI WYSPECJALIZOWANYCH SYSTEMU NARODÓW ZJEDNOCZONYCH ZGROMADZENIE OGÓLNE ONZ - jest to główny plenarny organ ONZ. Każde z państw członkowskich dysponuje w nim jednym głosem. Obraduje ono na sesjach zwyczajnych raz w roku.
Decyzje ZO ONZ mają na ogół postać deklaracji, uchwał, są przyjmowane przez głosowanie, przy czym w sprawach merytorycznych jest wymagana większość kwalifikowana (3/4 głosów).
Zakres kompetencji ZO obejmuje praktycznie wszystkie sfery stosunków międzynarodowych. To ono decyduje o przyjęciu nowych członków i ich wykluczeniu z ONZ, wybiera Sekretarza Generalnego, niestałych członków Rady Bezpieczeństwa, zatwierdza budżet ONZ, jest stroną w umowach z organizacjami wyspecjalizowanymi.
Znamienne jest powoływanie w związku z uchwaleniem danej konwencji specjalistycznych komitetów, które zajmują się tzw. monitorowaniem, kontrolą ich przestrzegania, np. Komitet Praw Człowieka, Komitet Praw Dziecka.
RADA BEZPIECZEŃSTWA ONZ - organ ONZ. Karta Narodów Zjednoczonych (NZ) powierzyła jej główną odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Ma ona rozpatrywać sporne sytuacje, oceniać stan zagrożenia konfliktem i w razie niebezpieczeństwa wydawać zalecenia lub podejmować środki zapobiegawcze. Najważniejszym zadaniem jest zastosowanie wspólnej akcji przymusu przy użyciu Sił Zbrojnych ONZ.
Rada Bezpieczeństwa składa się z 15 członków: 5 stałych - Rosja, Francja, Wlk. Brytania, Chiny oraz 10 wybieranych przez ZO ONZ na dwa lata.
Podejmowanie decyzji, szczególnie w sprawach zastosowania środków przymusu wymaga kwalifikowanej większości głosów, przy czym pełnego poparcia ze strony stałych członków Rady.
Państwa członkowskie są zobowiązane do wypełniania decyzji Rady.
RADA GOSPODARCZA I SPOŁECZNA - składa się z 54 przedstawicieli państw wyłonionych przez ZN ONZ na 3 lata przy zachowaniu zasady rocznej rotacji 1/3 członków.
Jej zadaniem jest monitorowanie przestrzegania praw człowieka określonych w międzynarodowych paktach, wyspecjalizowanych konwencjach, a także przedkładaniem projektów umów międzynarodowych dotyczących praw człowieka.
Najważniejszym organem opiniodawczym jest tu Komisja Praw Człowieka z siedzibą w NY. Zajmuje się ona wybranymi problemami naruszania praw. W związku z tym powołuje specjalne grupy robocze, tzw. specjalnych sprawozdawców a nawet specjalne podkomisje. Istota działania jest zajmowanie się wybranymi problemami w sposób szczegółowy.
URZĄD WYSOKIEGO KOMISARZA DS. CZŁOWIEKA - jest to osoba powoływana na czteroletnią kadencję przez Sekretarza Generalnego ONZ - zajmuje on stanowisko z-cy sekretarza. Jego zadaniem jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz koordynacja działań instytucji i organizacji ONZ.


(…)

… podkomisje. Istota działania jest zajmowanie się wybranymi problemami w sposób szczegółowy.
URZĄD WYSOKIEGO KOMISARZA DS. CZŁOWIEKA - jest to osoba powoływana na czteroletnią kadencję przez Sekretarza Generalnego ONZ - zajmuje on stanowisko z-cy sekretarza. Jego zadaniem jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz koordynacja działań instytucji i organizacji ONZ.
Inne organizacje:
UNICEF - Fundusz NZ Pomocy Dzieciom,
ILO - Międzynarodowa Organizacja Pracy,
FAO - Organizacja Wyżywienia i Rolnictwa,
WHO - Światowa Organizacja Zdrowia,
UNESCO - Organizacja NZ Ds. Oświaty, Nauki i Kultury.
KOMITET PRAW CZŁOWIEKA ONZ
Komitet Praw Człowieka jest organem powołanym na mocy Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych w 1966 r. z siedzibą w Genewie. Należy wskazać, że nie jest on sądem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz