Instrumenty zarządzania środowiskiem

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Instrumenty zarządzania środowiskiem - strona 1

Fragment notatki:

Instrumenty zarządzania środowiskiem :
Podmioty gospodarcze działają zgodnie z zasadą efektywności gospodarczej, często jednak podmioty przerzucają ważne koszty na otoczenie. 2 siły : Rynek Państwo - władza publiczna w procesach gospodarczych nie powinna ingerować w rynek, ale:
w naszym kraju państwo regulacyjne zostało zastąpione przez państwo protekcyjne które zajmuje się stwarzaniem prawno-instytucjonalnych warunków dla zapewniania sprawnego funkcjonowania mechanizmu rynkowej koordynacji działań”
podmiotów gospodarczych
gospodarstw domowych
i innych układów znajdujących się na rynku Zadaniem państwa jest także uwzględnienie specyfiki zasobów środowiska, które charakteryzują się pewnymi właściwościami. Np. Nie ma właściciela powietrza Zadaniem państwa jest ograniczenie wstępowania efektów zewnętrznych Efekty zewnętrzne - występują wówczas, gdy decyzje podejmowane przez jeden lub więcej podmiotów gospodarczych wpływają na możliwości produkcyjne i konsumpcyjne innych podmiotów gospodarczych a tym samym oddziałują bezpośrednio na funkcje kosztów, użyteczności odbiorców efektów publicznych. Np. Mamy sad, który dobrze prosperuje i jest zbyt, potem niedaleko powstaje fabryka chemiczna i zapotrzebowanie na nasze produkty jest mniejsze. Do ograniczenia efektów zewnętrznych władza publiczna stosuje odpowiednią strukturę zarządzania środowiskiem. Można wyróżnić 2 grupy instrumentów : Bezpośrednie - są to środki instytucjonalne, których celem jest bezpośredni wpływ na postawę podmiotów użytkujących środowisko (forma regulacji instytucjonalno prawnej) Pośrednie (ekonomiczne) - na ćwiczeniach
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz