Inspekcja ochrony środowiska - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Inspekcja ochrony środowiska - omówienie - strona 1 Inspekcja ochrony środowiska - omówienie - strona 2 Inspekcja ochrony środowiska - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Praca zaliczeniowa z przedmiotu: Kontrola administracji
Temat pracy: Kontrola podmiotów wykonywana przez Państwową Inspekcję ochrony środowiska.
Inspekcja ochrony środowiska jest organem powołanym do kontrolowania realizacji przepisów o ochronie środowiska oraz racjonalnym wykorzystaniu zasobów przyrody a także badaniem i oceną stanu środowiska.
Kontrola sprawowana jest przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który jest centralnym organem administracji rządowej (nadzorowanym przez ministra właściwego do spraw środowiska) oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska jako organu rządowej administracji zespolonej w województwie oraz upoważnionych przez nich pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska zwanych „inspektorami”.
Organy te działają w oparciu o ustawę z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. 1991 nr 77 poz. 335), Statut Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - załącznik do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 1999r. w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska (Dz. U. 1999 nr 29 poz. 274), a także na podstawie Regulaminu Organizacyjnego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - załącznik do zarządzenia nr 1 Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.
Kontrolą IOŚ objęte są wszystkie podmioty, których zakres i rozmiar oddziaływania na środowisko jest znaczący. Z uwagi na wielkość emisji część podmiotów objęto szczególnym nadzorem, m.in. podmioty, które powinny uzyskać pozwolenie zintegrowane (np. podmioty prowadzące szeroko rozumianą gospodarkę odpadami, jednostki odprowadzające do wód nieoczyszczone lub niedostatecznie oczyszczone ścieki, podmioty prowadzące działalność w zakresie recyklingu pojazdów samochodowych, podmioty wykorzystujące substancje niebezpieczne dla środowiska).
Przedmiotem kontroli jest przestrzeganie przepisów o ochronie środowiska oraz badania i ocena stanu środowiska, kontrola podmiotów korzystających ze środowiska w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, kontrola przestrzegania przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, prowadzenie państwowego monitoringu środowiska, podejmowanie decyzji wstrzymujących działalność prowadzoną z naruszeniem wymagań związanych z ochroną środowiska lub naruszeniem warunków korzystania ze środowiska, przeciwdziałanie poważnym awariom oraz sprawowanie nadzoru nad usuwaniem ich skutków, wykonywanie zadań związanych ze zbieraniem danych do Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń oraz prowadzeniem Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, wykonywanie zadań określonych w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, udział w przekazywaniu do użytkowania obiektów lub instalacji realizowanych jako przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, wykonywanie zadań w zakresie zapobiegania szkodom w środowisku i ich naprawy, wykonywanie zadań określonych w przepisach o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, kontrola wyrobów wprowadzonych do obrotu lub oddanych do użytku, podlegających ocenie zgodności w zakresie spełniania przez nie zasadniczych lub innych wymagań dotyczących ochrony środowiska, wykonywanie pomiarów wielkości emisji oraz poziomu substancji lub energii występujących w środowisku, prowadzenie badań referencyjnych i porównawczych, współdziałanie w zakresie ochrony środowiska z innymi organami kontroli, organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości, innymi organami administracji państwowej i organami samorządu terytorialnego oraz obrony cywilnej, a także organizacjami społecznymi, wykonywanie innych zadań określonych odrębnymi przepisami.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz