Inferencja-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Inferencja-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Inferencja (wnioskowanie w sensie właściwym) a wiedza o świecie.
3 podstawowe płaszczyzny wiedzy o świecie:
Wiedza ogólna - wspólna płaszczyzna (informacja dla wszystkich, nie wnosi nic nowego, ale czemuś służy) np. „Każdy wie, że…” +
ogólne definicje. Odbiorca już o tym wie, np.: „Wilk jest ssakiem” znane fakty i wydarzenia, np. „Kolumb odkrył Amerykę”.
ogólnie przyjęte formuły aksjologiczne (np. Mickiewicz był dobrym poetą, człowiek to najmądrzejsza z istot)
Wiedza ogólna jak podstawa do datum. (przeciwieństwo: novum)
Wiedza operacyjna - info dotyczące praktycznej działalności jednostki w jej świecie. Nie jest informacją trwałą - zmienia się wraz ze zmianami otoczenia. „Przynajmniej jeden z partnerów komunikacji wie, że…”. Dysproporcja wiedzy nadawcy i odbiorcy. Nadawca mówiąc coś zakłada, że odbiorca tego nie wie.
definicje cząstkowe: Ten stół jest okrągły; Jutro będzie dzień wolny od pracy. W niektórych sytuacjach służą informacji. predykaty - wyrazy orzekające o czymś, zawierają subiektywną ocenę zjawisk, sytuacji, np. Kowalski jest dobrym nauczycielem, Dziś miałem udany dzień. Ocena przefiltrowana przez moje ja.
predykaty zawierające indywidualne sądy moralne i oceny społeczne, np. Kowalski powinien dbać o swoich podwładnych, lato powinno być słoneczne.
predykaty opisujące dynamiczne zmiany otoczenia. Widzimy co dzieje się na zewnątrz, np. „Zobacz, już pada”- zdarzenie, które następuje na punkcie na osi czasu.
Wiedza indeksowa - info bezpośrednio obserwowane przez rozmówców w trakcie mówienia. Widzą coś, co dzieje się wokół. Np. Kaloryfery są zimne, zobacz jaki pies.- wiedza subiektywna. Info ma na celu podtrzymanie kontaktu, a nawet jego ocieplenie. Treść informacji zmienia się w zależności od tego, do jakiego poziomu wiedzy jest zaliczona treść wyrażona w danym akcie mowy.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz