Indywidualizacja odpowiedzailności karnej - omówienie zasady

Nasza ocena:

5
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Indywidualizacja odpowiedzailności karnej - omówienie zasady  - strona 1 Indywidualizacja odpowiedzailności karnej - omówienie zasady  - strona 2

Fragment notatki:

ZASADA INDYWIDUALIZACJI ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ ( Art. 21 §1- Okoliczności osobiste, wyłączające lub łagodzące albo zaostrzające odpowiedzialność karną, uwzględnia się tylko co do osoby, której dotyczą. Paragraf ten traktuje o indywidualizacji odpowiedzialność karnej, gdy chodzi o przypisanie winy sprawcy ( ZASADA INDYWIDUALIZACJI WINY ).
OKOLICZNOŚCI OSOBISTE to:
a) wyłączające odpowiedzialność karną,
- niepoczytalność ( Art. 31 §1 ),
Przykład: Jeśli dziennikarz publikuje informacje zniesławiające pokrzywdzonego, które uzyskał od osoby niepoczytalnej, nie uwolni się od odpowiedzialności karnej. Ten współdziałający, który jest niepoczytalny, nie będzie natomiast podlegał odpowiedzialności karnej.
- nieletniość ( Art. 10 ),
Przykład: Sprawca kradzieży posługuje się dzieckiem instruując je, jak ma przejść przez kraty ( przez które sprawca by się nie przecisnął ). Odpowiedzialność karną za kradzież poniesie ten, kto dzieckiem się posłużył. Okoliczność osobistą taką jak nieletniość uwzględnia się tylko w stosunku o osoby, której ona dotyczy ( np. dziecko ).
- usprawiedliwiony błąd co do prawa ( Art. 30 ).
Przykład: cudzoziemiec, którym posłużył się sprawca kierowniczy wykorzystując jego nieświadomość do prawa.
b) łagodzące odpowiedzialność karną,
- ograniczona w znacznym stopniu poczytalność ( Art. 31 §2 ),
- nieusprawiedliwiony błąd co do prawa ( Art. 30,
- czynny żal nieudały
c) zaostrzające odpowiedzialność karną
- recydywa ( Art. 64 ),
Przykład: sprawca stawiając pierwsze kroki w swym przestępnym życiorysie namówił wielokrotnego recydywistę do współdziałania w przestępstwie kradzieży z włamaniem, bo chciał wykorzystać doświadczenie recydywisty. Dokonali czynu. Art. 64 przewiduje surowszą odpowiedzialność karną recydywistów. §2 tego artykułu mówi o tzw. recydywie wielokrotnej, przy której sąd wymierza karę pozbawienia wolności powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia a może ją zwiększyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. W przypadku kradzieży z włamaniem ( art. 279 ) sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności do lat 15. Jak będzie odpowiadał sprawca wcześniej nie karany? Wg. art. 21 okoliczności osobiste zaostrzające odpowiedzialność karną będą uwzględniane tylko w odniesieniu do recydywisty. Sprawca wcześniej nie karany nie poniesie surowszej odpowiedzialności karnej.
- bycie przestępcą zawodowym ( Art 65 ).
§2- Jeżeli okoliczność dotycząca sprawcy, wpływająca chociażby tylko na wyższą karalność, stanowi znamię czynu zabronionego, współdziałający podlega odpowiedzialności karnej przewidzianej za ten czyn zabroniony, gdy o tej okoliczności wiedział, chociażby go nie dotyczyła.


(…)

…, która jest pomocnikiem w przyjmowaniu łapówki przez funkcjonariusza publicznego ponosi odpowiedzialność karną za przestępstwo łapownictwa biernego w postaci zjawiskowej pomocnictwa, jeśli wiedziała, ze jej zwierzchnik pełni funkcję publiczną. Jej wiedza o tym, że współdziała z intraneusem przestępstwa łapownictwa biernego uzasadnia jej odpowiedzialność karną za przestępstwo indywidualne właściwe. Jak odpowiada sprawca extraneus, który wspólnie z intraneusem, na którym ciąży szczególny obowiązek opieki, naraża człowieka na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu? Extraneus- tak jak intraneus, jeśli wiedział, iż na intraneusie ciąży szczególny obowiązek opieki.
c) jeśli extraneus nie wiedział o okoliczności intraneusa stanowiącej znamię czynu zabronionego, to
- nie ponosi w ogóle…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz