Podmiot przestepstwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podmiot przestepstwa - strona 1 Podmiot przestepstwa - strona 2 Podmiot przestepstwa - strona 3

Fragment notatki:

PODMIOT PRZESTĘPSTWA 1. Znamiona podmiotu popełniającego przestępstwo Zaimek „kto” oznacza, że odpowiadać za popełnienie przestępstwa może każdy człowiek, jeśli nie istnieją inne okoliczności wyłączające  Podmiot przestępstwa Podmiotem przestępstwa może być tylko człowiek (osoba fizyczna ), który jest zdolny do ponoszenia odpowiedzialności karnej i która w chwili popełnienia przestępstwa ukończył 17 lat (art. 10 § 1 KK) Ogólne cechy podmiotu : — osiągnięcie określonego etapu rozwoju umysłowego i moralnego - granica wieku odpowiedzialności karnej - ukończenie 17 lat przed popełnieniem czynu zabronionego, przy czym za szczególnie niebezpieczne przestępstwa ustawa przewiduje odpowiedzialność nieletniego, który ukończył 15 lat w chwili popełnienia czynu jeżeli : ► jeżeli przemawiają za tym właściwości i warunki osobiste sprawcy ► gdy poprzednio stosowane środki wychowawcze okazały się bezskuteczne ► winna zostać dokonana wszechstronna ocena osobowości sprawcy dla stwierdzenia, czy może on ponosić odpowiedzialność karną ► ograniczona zostaje surowość kar - do 2/3 górnej granicy zagrożenia przewidzianego za popełnione przestępstwo ► przy orzekaniu kary kierowanie się celami wychowawczymi — znajdowanie się w stanie psychicznym, w którym człowiek jest zdolny do rozumienia znaczenia przedsiębranego czynu i kierowania swoim postępowaniem Podmiotem przestępstwa nie może być:  osoba niepoczytalna  osoba nieletnia , czyli osoba do 17 roku życia (wyjątkowo do 16 lat). Czynów popełnionych przez nieletnich nie nazywa się przestępstwami. Nieletni nie podlegają odpowiedzialności karnej, lecz stosuje się wobec nich środki przewidziane w ustawie z 1982 roku o postępowaniu w sprawach nieletnich. Odpowiedzialność młodocianych : — modyfikacja odpowiedzialności - akcent na wychowawcze oddziaływanie kary, — preferencja celu wychowawczego przy orzekaniu kary, jak i wykonywaniu. — młodociani - w chwili popełnienia czynu nie ukończyli 21 lat, a w czasie orzekania w pierwszej instancji 24 lat. Odpowiedzialność nieletnich - regulacja wyjątkowa - stosuje się przede wszystkim środki poprawcze lub wychowawcze, orzekane przez sądy rodzinne. Podział przestępstw ze względu na podmiot : 1. Przestępstwa powszechne ( ogólnosprawcze delicta communia ) - („kto.....”) - podmiotem może być każda osoba odpowiadająca ogólnym cechom podmiotu przestępstwa, tzn. osoba fizyczna, która osiągnęła określony wiek.

(…)

… przestępstw indywidualnych największe znaczenie mają przestępstwa funkcjonariuszy publicznych.
§ 13. Funkcjonariuszem publicznym jest:
1)˙Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
2)˙poseł, senator, radny,
3)˙sędzia, ławnik, prokurator, notariusz, komornik, kurator sądowy, osoba orzekająca w sprawach o wykroczenia lub w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy,
4)˙osoba będąca pracownikiem…
… w innej instytucji państwowej,
7)˙funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej,
8)˙osoba pełniąca czynną służbę wojskową.
Funkcjonariusze publiczni korzystają ze szczególnej ochrony prawnej, której odpowiadać powinna ich wzmożona odpowiedzialność za przestępstwa, w szczególności za łapownictwo, nadużycie władzy i niedopełnienie obowiązków.
2…
… jest najważniejszą przesłanką winy. Określona postać strony podmiotowej (tzw. forma winy) decyduje o stopniu winy i stopniu społecznej szkodliwości czynu. Osoba prawna ani inny podmiot zbiorowy nie może być podmiotem przestępstwa w polskim prawie karnym.
Sankcje nakładane na podmioty gospodarcze nie stanowią środków odpowiedzialności karnej, lecz środki typu administracyjnego. Jednakże ze względu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz