Husytyzm - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1372
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Husytyzm - wykład - strona 1 Husytyzm - wykład - strona 2 Husytyzm - wykład - strona 3

Fragment notatki:

10 XI 2010 Doktryny polityczno prawne Wykład 6.
Husytyzm W Europie kształtuje się doktryna krytykująca kościół i papieża. Marsyliusz z Padwy i wielu innych. Dalej wydarzenia w Anglii pod koniec XIV i przełom XIV i XV wieku bunt chłopski w Anglii i przyniósł do siebie Hieronim z Pragi. Wracając do Czech przekazuje informacje o klimacie w Anglii człowiekowi który w Pradze odgrywał już sporą rolę. Jan Hus popularny kaznodzieja, prof. Uniwersytecki prezentował ukryte aspiracje czeskie. Zjawisko husytyzmu w Czechach i w Polsce choćby w Krakowie znaczącą rolę odgrywało mieszczaństwo narodowości niemieckiej. W takich warunkach łatwo o napięcia narodowościowe. Hus łączy element narodowy i religijny w jedną całość i przedstawia w formie zwartej koncepcji. Rzecznik sekularyzacji dóbr kościelnych, języka narodowego w mszy, komunia pod obiema postaciami, odrzucenia handlu odpustami, co było handlowym podejściem do odkupienia grzechów zupełne zaprzedanie ideałów chrześcijaństwa poprzez wykupywanie grzechów przyszłych. Program Jana Husa spotkał się z reakcją soboru w Konstancji na pograniczu niemiecko szwajcarskim który to sobór wezwał Husa do uzasadnienia i test. Burzliwy proces list żelazny króla. Sobór ten miał zająć się wieloma ważnymi kwestiami. Nauka zostaje potępiona a jego spalono na stosie jako heretyk. W Czechach wybucha w następstwie powstanie. Husytyzm staje się programem religijnym społecznym i zjawiskiem militarnym. Więcej w podręczniku. Kontrakty bazylejskie kończą które wytrąca katolicyzm z Czech i jest to obszar nowej religii zbliżonej do narodowej. W XIX XX wieku Czechy podległy laicyzacji daleko idącej. Myśl polska wieków średnich W podręczniku bardzo syntetyczne ujęcie. Anonim, Kadłubek, Długosz. Na przełomie XIV I XV największy wpływ mają tendencje związane z ludźmi powiązanymi z uniwersytetem krakowskim. Jeden z nich niejako twórcom prawa międzynarodowego. Podstawy polskiej racji stanu. W tym samym czasie Grzegorz z Sanoka przeciwnik scholastyki odrzucający prawo natury na rzecz stanowionego. Wreszcie Jan Ostroróg. Tezy znane u Arystotelesa i radykalnych przedstawicieli doktryny krytycznej wobec kościoła wielce patriotyczne działo. Na grunt polski transponuje zasadę że równy cesarzowi jest król polski. Domagał się wprowadzenia obowiązku wojskowego wyeliminowania sądownictwa niemieckiego etc.
Renesans Na początku mamy pewien kłopot. Pytanie czy renesans to etap średniowiecza czy nowożytności. Czas bardzo niejednoznaczny. Renesans humanizm to okres przejściowy buforowy. Czasy nowożytne to na pewno od rewolucji w Europie bo te mechanizmy myślowe są typowe dla nowożytności. Samo pojęcie renesansu. Odrodzenie. Humanizm. Reformacja. Oczyszczenie z naleciałości wieków średnich. Kopernik który był polakiem jako poddany króla polskiego Frombork poddany biskupa lidzbarsko warmińskiego. Podaje się go w historii cywilizacji jako najwybitniejszy przedstawiciel. Wielkie wyprawy geograficzne w nieznane. Dla umysłu ludzkiego było to niesłychanie inspirujące. Igła i magnes który wskazywał kierunek, galera etc.

(…)

… między katolikami hugenotami. W tym kontekście władze królewską trzeba było wzmocnić by mógł on jednym i drugim dyktować warunki. Skonstruuje doktrynę suwerenności. Władza suwerenna ma prawa do stanowienia prawa wojen urzędników bicia monety decydowania o wszystkich sprawach społeczeństwa z odstępstwami od nakładania podatków co związane jest ze stanami generalnym. Definiuje państwo jako sprawiedliwy rząd nad wieloma rodzinami nad ich własnością z władzą suwerenną na czele. Od Arystotelesa ustrój mieszany był najlepszym. Bodinus dodaje, że to rozumowanie jest błędne. Mówi , że albo jest się suwerenem i ma się władzę albo nie. Albo w ręku monarchy albo grupy albo większości. Władza suwerenna staje się obrazem boga na ziemi. Uprawnienia są absolutne. Pozycja kościoła także więc podlega monarchy. Mówi…
… dóbr ideał wczesno chrześcijański. W tym okresie tworzenie utopii było bardzo popularne. Oddziaływało to na późniejsze pokolenia.
Polska myśl polityczna złotego wieku
Złoty wiek, nazwa wskazuje, że działy się wielkie rzeczy. Kształtuje się parlamentaryzm, demokracja szlachecka i tolerancja w tym także religijna kiedy w żadnym z państw europejskich nie było o niej mowy. Pisarze polityczni. Poglądy…
… starożytnych niesmak w związku z tym co widzi się w tym czasie w Watykanie co mogło by podważyć głęboko wiarę polaków. W tych warunkach postulat silnej władzy królewskiej jest postępowy. Niejako demokracja wolna elekcja liberum veto była przesłanką słabości kiedy państwo funkcjonuje w otoczeniu monarchii absolutnych. Już mamy przejawy myśli która ujawni się w oświeceniu. Ściągają wtedy żywe centra…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz