To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Historyczne istnienie i działanie Jezusa Scjentyzm i racjonalizm prezentował nieufność wobec wiary i wszelkich autorytetów, nawet Boga. Chrześcijaństwo musiało odpowiadać na pewne zarzuty jak historyczne istnienie Jezusa. Mimo że dowody na istnienie Jezusa i przekonanie o Jego istnieniu w chrześcijaństwie istnieje od początku to pod wpływem ataków chrześcijanie musieli bronić swojej wiary. Dowody na istnienie historyczne dzielimy na: chrześcijańskie kanoniczne - Ewangelia, Listy Apostolskie, Dzieje Apostolskie, Apokalipsa pozakanoniczne - apokryfy, pisma Ojców Apostolskich niechrześcijańskie żydowskie - Talmud i pisma Józefa Flawiusza rzymskie - Pliniusz Młodszy, Swetoniusz, Korneliusz Tacyt Talmud - jest teologicznym komentarzem do żydowskiego ST. Po zburzeniu świątyni w Jerozolimie, aby tożsamość narodowa nie zniknęła zaczęto spisywać tradycję ustną. Tak powstał Talmud - teologiczno-historyczne przepowiadanie. W Talmudzie znajduje się wzmianka o Jezusie. Narodził się On z Maryi i miał ojca cieślę. Wiadomo, że przebywał w Egipcie, gdzie nauczył się magii i sztuczek magicznych za co został skazany na śmierć krzyżową. Wyrok został wykonany w przed dzień Paschy. Józef Flawiusz - dowodził wojskiem w czasie powstania żydowskiego przeciwko Rzymianom. Później wyrzekł się narodu i zyskał obywatelstwo rzymskie. Był pisarzem Cezara. Napisał dzieła historyczne. Wspomina on o Janie Chrzcicielu, co uwiarygodnia Ewangelię. Później wspomina jednego z Apostołów i nazywa go bratem Jezusa. Trzeci najważniejszy fragment mówi o Jezusie, który według autora nie wiadomo czy był tylko człowiekiem. Czynił cuda, ludzie słuchali Go z chęcią, bo nauczał prawdy. Słuchali Go również Grecy. Zginął na krzyżu skazany na śmierć przez Piłata. Pliniusz Młodszy - pisze pośrednio o Jezusie. Pisze o chrześcijanach, którzy śpiewali pieśni ku czci Jezusa, który jest Bogiem. Chrześcijanie bardzo mocno wierzyli w Jego Bóstwo i istnienie. Swetoniusz - chrześcijanie umierali w wyniku wiary w Jezusa. Byłą to wzmianka na temat żywej wiary w chrześcijaństwie. Potwierdzała również przebywanie chrześcijan w Rzymie. Pisze również o tym, że Klaudiusz wypędził Żydów z Rzymu w sporze o jakiegoś Chrestosie. Korneliusz Tacyt -historyk rzymski, autor m.in. Roczników . Pisze o Neronie i spaleniu Rzymu. Neron obarcza winą za spalenie Rzymu chrześcijan. Założycielem chrześcijan jest Jezus, który żył w Palestynie i został skazany przez Poncjusza Piłata na śmierć. Apokryfy - są to pisma pozakanoniczne, często sprzeczne z doktryną chrześcijańską. Autorzy podszywali się pod znane postacie, aby zyskać autorytet. Powstawały aż do średniowiecza. Często są to pisma gnostyckie, pisma te bardzo często odwołują się do życia Jezusa. Potwierdzają one historyczne istnienie Jezusa mimo błędów doktrynalnych. Wartość historyczna jest pozytywna mimo negatywnej wartości teologicznej.
(…)
… między Chrystusem historii, a Chrystusem wiary. Jest to słynna teza o demitologizacji Ewangelii. Ze strony katolickiej odpowiedzią na tą tezę był dokument Soboru Watykańskiego II Dei Verbum - Konstytucja Dogmatyczna o Objawieniu Bożym. Bultmann zakładał, że wiara nie dbała o historyczność. Jest to błąd, gdyż od początków chrześcijaństwa wiara była związana ściśle z historią i historia nie była nigdy pomijana. Bultmann rozumiał wiarę tak jak ją obecnie doświadczał. Protestanci wiarę uważali za ahistoryczną.
Szkoła historii form charakteryzowała się błędnym pojęciem wiary. Wiara miałaby oznaczać akceptację, przyzwolenie rozumu. Jest to zubożenie przyjęcia wiary. Nie można jej oddzielać od historii. Znakomicie opisuje to także w Dziejach św. Łukasz. Św. Piotr wygłaszając kazanie po zesłaniu Ducha Świętego…
… teologicznej.
Ojcowie Kościoła - pisma Ojców bardzo często odwołują się do działań i istnienia Jezusa Chrystusa uważając je za oczywiste. Szczególne znaczenie posiadają jednak pisma Ojców Apostolski, tzn. tych, którzy żyli w czasach apostolskich lub w pierwszym pokoleniu po Apostołach. Są one bowiem najbliższe czasów życia ziemskiego Jezusa. Pismo św. - Nowy Testament - najbliższe życiu Jezusa są listy św…
… również Ojcowie Kościoła. Wiele dzieł nie zachowało się do naszych czasów, wiemy jednak o ich istnieniu z innych pism Ojców Kościoła. Niektóre udało się w pewnej części zrekonstruować dzięki temu, że były one cytowane w innych dziełach. Nie zachowały się pierwopisy Ewangelii, tylko ich kopie pisane ręcznie. Zachowało się ok. 4000 kodeksów i ok. 700 papirusów, które odzwierciedlają w 80% Nowy Testament. Większe…
… kodeksy mają swoje nazwy i numerację. W Stuttgarcie znajduje się instytut, który wydaje wersję krytyczną Pisma św., gdzie uwzględnione są wszystkie wersje jakie odnaleziono. Z takiego wydania krytycznego (w języku greckim) dokonuje się tłumaczeń na języki ojczyste. Istnieje również wydanie krytyczne Starego Testamentu w języku hebrajskim. Dopiero na początku XX w. zaczęto kwestionować historyczne…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)