Historia społeczna i polityczna Europy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 259
Wyświetleń: 3024
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia społeczna i polityczna Europy  - strona 1

Fragment notatki:

Prowadzący to prof. dr hab. Stanisław Salmonowicz. Notatka liczy 124 strony opracowania własnego i w sumie 21 stron notatek z wykładów. Z notatek możemy dowiedzieć się więcej na takie tematy, jak: monarchia absolutna, pluralizm polityczny, konflikt dwóch uniwersalizmów, cezaropapizm, rewolucja przemysłowa w Anglii, fizjokratyzm, I i II Wojna Światowa. Ponadto poznamy lepiej takie pojęcia, jak: kontrreformacja, wojny religijne, rewolucja przemysłowa, wprowadzenie kapitalizmu w rolnictwie, Europa absolutna.

HISTORIA SPOŁECZNA I POLITYCZNA EUROPY 23.11.2009r Wykład VIII EUROPA ŚREDNIOWIECZNASzereg spraw Europy X - XIV wieku jest bardzo skomplikowany. Przez jakiś czas istniało Królestwo Burgundii, które obejmowało część Francji kawałki Szwajcarii i cześć Francji Pn i Belgii kawałek.Szwajcaria do roku 1648 była częścią Rzeszy Niemieckiej. Po różnych walkach o niepodległość - kantonach szwajcarskich1815 - Szwajcaria zapewniła sobie, że zarówno Niemcy i Francja uznały jej stałą neutralnośćNa Bałkanach istniały różne państwa niepodległe, choć Bałkany podlegały Bizancjum bądź Wenecji. A potem całość Bałkanów(Chorwacja, Słowenia, Serbia, Bułgaria, Rumunia, Grecja) znalazły się na jakiś czas pod panowaniem tureckim
FRANCJATu musimy się cofnąć do końca dynastii Karolingów. Do końca ich dynastii była państwem feudalnym. Pod koniec dynastii Karolingów państwo było osłabione, bo ostatni władcy z Karolingów mieli pod sobą całą drabinę feudalnych wasali(wasale króla). Król nie mógł liczyć na swoich wasali, więc jego władza była dość słaba, kiedy wygaśli Karolingowie, na cześć tego południowa część dynastii zwana Francja Oxidentalis. W roku 1787 najważniejsi wasale królewscy zebrali się by wybrać nowego króla Francji. Na króla wybrali drugorzędnego ówcześnie jednego z feudali francuskich, który nazywał się hrabią Paryża - Hugon Capet. Capetyngowie to będzie nowa dynastia rządząca Francją. Na początku rządzili tylko małą częścią Paryża. Ta dynastia będzie panowała bez przerwy we Francji aż do rewolucji francuskiej. Wtedy ostatni z panujących Ludwik XVI zostanie ścięty przez rewolucję. Potem nastąpi okres rewolucyjno-napoleoński. Capetyngowie zwani później Burbonami będą panować od 1815 do 1830. Na tym zakończą się rządy wielkiej dynastii francuskiej. Początkowo osłabiona władza królewska we Francji ma charakter elekcyjny - po śmierci każdego króla, następowały wybory jego następcy, ale Capetyngom udało się dość szybko, powiedzmy przez około dwa wieki, że naprzód zawsze wybierano najstarszego syna na króla Francji z tej samej dynastii i w końcu przyjęto, że Capetyngowie mają dziedziczność tronu francuskiego. Capetyngowie sformułowali zasadę, że korona francuska nigdy nie jest pozbawiona dziedzica - nie dopuszczenie do okresu bezkrólewia. We Francji była zapewniona ciągłość władzy, bo każda koronacja nowego króla francuskiego, która zawsze będzie się odbywać w katedrze Reims, nie zmieniła faktu, że po śmierci władcy następca tronu, dostaje koronę. Zapewnienie niczym niekrępowanego następstwa tronu we Francji w postaci dziedzicznej ogromnie z czasem umacnia władzę królewską we Francji. We Francji w ramach tego umocnienia dziedziczności tronu przyjęto zasadę, że tron dziedziczony się zawsze w linii męskiej, potem za tym poszła zasada niepodzielności państwa - czyli nie ma dzielenia państwa między synów jeśli jest ich więcej niż jeden - Lex Salica. Dynastia Capetyngów przez kilka wieków bardzo powoli będzie jednoczyć i mumifikować państwo francuskie mając sz ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz