To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Historia roślinności późnego glacjału holocenu.
Mamy nie tylko granice kulturowe ( np. regiony, województwa).
Regionalizacja fizycznigeograficzna Kondrackiego. Wynikajace z podłoża geologicznego i rzeźby terenu.
Szczególny wpływ na nasz krajobraz wywarły ostatnie zlodowacenia. W Polsce obszar staro- i młodoglacjalny. 115 tys. lat temu? To co się stało? Holocen to znaczne ocieplenie temperaturowe. Okres w którym obecnie żyjemy. 11 560 ( 10 300 wiek radiowęglowy)
Mówi się, że te okresy dryasowe to tundra, i okresy zimniejsze przeplatane cieplejszymi.
Dryas nazwa pochodzi od roślinki Dębika ośmiopłatkowego - dryas octopetala. Holocen podzielony jest na :
Preborealny
Borealny
Atlantycki
Subborealny
Subatlantycki
Pleniglacjał 20 000 tys lat
Panuje mega fauna, została wytrzebiona, częściowo wygoniona - przesiedliła się w kierunku Syberii. Dysjunkcja - brak ciągłości, kontynuatywności gatunkowej. Innymi charakterystycznymi gatunkami są salix Solaris - willow - wierzby.
Salix herbacea, wierzby płożące się,
Betula Nana - birch - brzoza karłowata. Ephedra - w Polsce jej nie ma, najbliżej spotykana jest na Ukrainie, charakterystyczna dla obszarów półpustynnych, w zimnym, ostrym klimacie. Zapis w ziarnach pyłków. Artemisia ( bylice). Dlatego mówimy, step mamusi, bo to nie był typowy step, to jest stepo-tundra. Obecne połacie wystękujące we wschodniej Azji, kontynentalne, suche. 11 500 cofnięcie Allerod bylic
Ale 10 000 powrót, bo cieplej bylic w holocenie w jego początku
A w okresie już leśnym one są bardzo mało reprezentowane, w związku z zalesieniem. Na północy mamy strefe lasów borealnych.
Roślinność górska w obszarach górskich. Generalnie to Strefa lasów umiarkowanych, liściastych zrzucających liście na zimię, mieszane lasy. Było niewielkie wachnięcie w starszym dryasie. Między allerodem a bollingiem. Tundra parkowa - z pojedynczymi drzewami. Lasotundra ( step).
Cerklowanie - zdarcie kory z drzewa, by uniemożliwić płynięciu soków do korony, tak góra drzewa obumiera i daje się więcej światła na dno lasu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)