Historia prawa pracy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 882
Wyświetleń: 2149
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia prawa pracy - strona 1 Historia prawa pracy - strona 2

Fragment notatki:

Historia prawa pracy Ścieżka umowy o pracę (Aby można było mówić o zupełnie wolnej umowie o pracy obie strony musiały posiadać podmiotowość prawną - jest to najbardziej podstawowy warunek) (łać.) Locatio conductio operarum - umowa o najem pracy ludzi wolnych - miała bardzo niewielkie znaczenia w starożytnym Rzymie(rzymianie gardzili pracą, którą wykonywali niewolnicy, a wykonywanie pracy obniżało status społeczny), ale do tej właśnie instytucji prawa rzymskiego odnoszono się tworząc nowożytną konstrukcję umowy o pracy.
W średniowieczu również nie można mówić o wolnym prawie pracy, bo raczej był to system cechowy, czy patronacki, gdzie nie powstawały relacje zobowiązaniowe, a raczej stosunki osobiste, które miały inne cechy. Powstawały natomiast związki czeladnicze, które walczyły o prawa czeladników - są często uznawane za prototyp związków zawodowych. W czasie rewolucji przemysłowej powstawały większe zakłady i manufaktury, a więc wykształcił się i pracodawca i pracownik. Powrócono wtedy do konstrukcji najmu pracy, który miał korzenie w prawie cywilnym(pierwsza regulacja w Kodeksie Napoleona - dwa przepisy dotyczące umowy najmu pracy).
Po II wojnie umowa o pracę wydostała się z więzi prawa cywilnego, chociaż ciągle ma tam korzenie. W Polsce w 1928 Prezydent wydał dwa rozporządzenia - o pracy robotników i pracy pracowników umysłowych(podobnie umowa o pracę upowszechniała się w całej Europie). Ścieżka administracyjno-prawna. (Pewien system ochrony, zakazów i nakazów, które miały ograniczyć patologię w stosunkach pracy, żeby wykluczyć wyzysk pracowników i ograniczyć samowolę silniejszych gospodarczo pracodawców).
1802 - ustawa brytyjska ograniczająca pracę dzieci(pierwsze ograniczenia wolnej swobody umów o pracę) - generalnie na początku zakres podmiotowy ograniczeń był niewielki, z czasem dotyczył większej ilości osób(ograniczenia dotyczące kobiet w ciąży, uregulowanie standardów bhp). 1833 - Pierwsza instytucja ochrony praw pracowników - inspekcja pracy w Wlk. Brytanii. Zmiany nazwy oznaczającej regulację ochronną prawa pracy:
Ustawodawstwo fabryczne(pierwsze nakazy i zakazy)
Ustawodawstwo przemysłowe/prawo robotnicze
Prawo ochrony pracy Z czasem umowne prawo pracy i ochronne prawo pracy połączyły się i teraz zakładamy, że całe prawo pracy ma charakter ochronny. Ścieżka zbiorowego prawo pracy XVIII - zakaz koalicji, zakaz zrzeszania się(niedozwolone było tworzenie związków pracowników czy nawet wykorzystywania pośrednika w kontaktach między pracodawcą a pracownikiem, charakter stosunku pracy był całkowicie i wyłącznie osobisty).
1824 - W Wlk Brytanii zalegalizowany pierwszy związek zawodowy (Z czasem zalegalizowano działania związków zawodowych i przejaw ich aktywności np. strajki)


(…)

… czy nawet wykorzystywania pośrednika w kontaktach między pracodawcą a pracownikiem, charakter stosunku pracy był całkowicie i wyłącznie osobisty).
1824 - W Wlk Brytanii zalegalizowany pierwszy związek zawodowy (Z czasem zalegalizowano działania związków zawodowych i przejaw ich aktywności np. strajki)
Następnie uznano układy zbiorowe pracy jako instytucje prawa pracy (pierwszy przypadek - Szwajcaria początek XX…
…(odrębne od sądów powszechnych). Inny model sądownictwa pracy przyjmuje, że po przemodelowaniu procedury pozostawiono rozstrzyganie sporów w ramach sądów cywilnych tylko zajmuje się tym odpowiednia jednostka organizacyjna
Wymiar internacjonalny prawa pracy
1919 - w ramach traktatu wersalskiego - Międzynarodowa Organizacja Pracy(dorobek to ok. 190 konwencji, 200 poleceń)

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz