To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Historia postępowania prze sądem w sprawach ubezpieczeń społecznych Od początku powstania ubezpieczeń społecznych podkreślano potrzebę wprowadzenia instytucjonalnej gwarancji realizacji nabytych uprawnień w ramach ubezpieczenia społecznego. Tendencja ta znalazła wyraz w Konwencjach MOP-u , które od początku wymagają, aby ubezpieczony oraz członkowie jego rodziny mogli odwoływać się od decyzji instytucji ubezpieczeń społecznych oraz by sprawy te były rozpoznawane przez specjalne składy orzekające.
Konwencje poruszające te kwestie:
1. Konwencja nr 35 z 1933r . w sprawie ubezpieczeń na starość na wypadek inwalidztwa i śmierci. 2. Konwencja nr 102 z 1952r . o minimalnych progach zabezpieczenia społecznego, która w art. 70 stanowi, że każdy ubezpieczony ubiegający się o przyznanie świadczeń powinien mieć prawo do odwołania się w razie odmowy przyznania mu tych świadczeń albo w razie sporo co do rodzaju lub wysokości tych świadczeń. Odwołanie powinno być złożone do składu, który złożony jest z osób mających wiedzę i rozeznanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Konwencje MPO-u akcentują potrzebę wprowadzania specjalnego sądownictwa ubezpieczeń społecznych. Sądy powszechne bowiem zajmują się wszystkimi sprawami, czyli nie ma tam specjalistów z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Rozwój sądownictwa w RP
1. Ustawa Prawo o sądach ubezpieczeń społecznych z 1939r. -
miała wejść w życie w roku 40, ale z powodu wojny zaczęła obowiązywać dopiero po 1945r. Obowiązywała do końca 1974r. Wprowadziła dwuinstancyjny tryb rozpoznawania spraw z zakresu ubezpieczenia społecznego przed sądem - I instancja- okręgowe sądy ubezpieczeń społecznych II instancja- Trybunał ubezpieczeń społecznych
Uznawano te sądy za specjalne sądy administracyjne.
2. Ustawa z 1974r. o sądach pracy i ubezpieczeń społecznych ( obowiązywała od 01.01.1975r.).
Doprowadziła ona do likwidacji sądownictwa ubezpieczeń społecznych. Miało to związek z wejściem w życie KP i wprowadzeniem przez KP komisji rozjemczych rozjemczych sprawach z zakresu prawa pracy. Jest to okres regresu w zakresie ochrony prawa do ubezpieczeń społecznych. Na bazie zlikwidowanego sądownictwa ubezpieczeń społecznych utworzono okręgowe sądy pracy i ubezpieczeń społecznych jako jedyne organy sądowe powołane do ostatecznego orzekania w postępowaniu odwoławczym w sprawach pracowniczych i w sprawach z ubezpieczenia społecznego ( sądownictwo jednoinstancyjne).
Nadzór judykacyjny nad tymi sądami sprawował SN Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W sprawach pracowniczych przyjęto, że od orzeczeń terenowych komisji rozjemczych odwołanie było wnoszone do sądów pracy.
(…)
… prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Są to sądy powszechne, przed którymi toczy się jednak postępowanie odrębne w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Odwołanie do II instancji od orzeczenia sądu rejonowego albo okręgowego jest rozpatrywane przez sąd apelacyjny. Od 1996r. od orzeczeń sądów apelacyjnych kończących postępowanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych przysługuje stronom…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)