To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Postępowanie przed sądem 477 8 - 477 16 KPC Jest to drugi etap postępowania w sprawach ubezpieczeń społecznych. Postępowanie przed sądem wszczyna się wskutek odwołania od decyzji organu rentowego. Odwołanie to przysługuje na decyzje wydane przez organ rentowy, Prezesa KRUS, wojskowe organy rentowe oraz organy emerytalne resortu spraw wewnętrznych i resortu sprawiedliwości. W naszym systemie prawa obowiązuje zasada powszechności sądowego postępowania odwoławczego od decyzji organu rentowego. Odwołanie od każdej decyzji przysługuje do sądu z wyjątkiem spraw, w których droga postępowania sądowego została wyłączona. Nie przysługuje odwołanie do sądu:
1. Od decyzji Prezesa Zakładu w sprawach przyznania lub odmowy przyznania świadczeń wyjątkowych;
2. Od decyzji Zakładu o odmowie umorzenia zaległości z tytułu składek;
3. Od decyzji Zakładu o cofnięciu upoważnienia dla lekarza leczącego dotyczącego wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Od tej decyzji przysługuje odwołanie nie do sądu, tylko do ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego.
Odwołanie adresuje się do sądu, a wnosi do organu w terminie 1 miesiąca od doręczenia decyzji organu rentowemu. To doręczenie musi nastąpić na piśmie. Organ rentowy może zmienić swoja decyzję, jeśli na podstawie argumentów odwołania stwierdzi, że jego decyzja jest niezasadna( autokorekta).
Odwołanie jest sporządzane na piśmie bądź zostaje wniesione ustnie do protokołu. Jeżeli organ rentowy uzna odwołanie za słuszne, może zmienić lub uchylić decyzję. Jeżeli natomiast organ rentowy nie uznaje argumentów zawartych w odwołaniu, to przekazuje sprawę do sądu. Sąd może odrzucić odwołanie. Odrzuca, gdy zostało ono wniesione po terminie, chyba że na podstawie okoliczności uzna, że termin nie został przekroczony nadmiernie i że nastąpiło to niezależnie od uprawnionego. Może wówczas przywrócić termin. Odwołanie jest czynnością prawną prawa procesowego, dokonywaną przez zainteresowanego. Jeżeli zainteresowany nie ma co najmniej ograniczonej zdolności do czynności pr. jest wnoszone przez przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
W odwołaniu zainteresowany musi oznaczyć decyzję, określić zarzuty, sformułować uzasadnienie.
Jeżeli ubezpieczony zgłosi w postępowaniu nowe żądania, które dotychczas nie były rozpoznawane przez organ rentowy, to sąd przyjmie nowe żądanie i przekaże do rozpoznania organowi rentowemu. Sąd nie będzie rozpatrywał tego nowego żądania, bo nie może przejmować kompetencji organu rentowego. Stronami postępowania przed sądem są:
- ubezpieczony
- inna osoba, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)