Historia polityczna Polski XX wieku - wykłady - Walery Sławek

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia polityczna Polski XX wieku - wykłady - Walery Sławek - strona 1

Fragment notatki:

Wykład nr 5/ 12.04.2010 r. Próby zmiany konstytucji zaczęły się po 1930 r.. Prace były prowadzone w różnych terminach. Chcieli przegłosować ją na mocy zwykłych ustaw. Piłsudski nigdy nie stworzył projektu konstytucji ani nie podał jakiejkolwiek formuły jak sobie by wyobrażał przyszły kształt państwa i kompetencje różnych stanowisk. Projekt konstytucji próbowano stworzyć na podstawie wypowiedzi Piłsudskiego na przestrzeni 20 lat. 23 kwietnia 1935 roku konstytucja kwietniowa weszła w życie. Najważniejszy wg konstytucji w państwie był prezydent. Cały ciężar rządzenia państwem został przeniesiony z parlamentu na prezydenta. Funkcje rządzenia państwem nie należały do sejmu, immunitet parlamentarny został ograniczony. Dobro państwa było ważniejsze od dobra jednostki. Zabraniała partiom politycznym wystawiania własnych list wyborczych. Marszałek senatu przewodniczył zgromadzeniu narodowym i był najważniejszą osobą w państwie zaraz po prezydencie.
Prezydent mógł wydawać dekrety z mocą ustawy, niemiał odpowiedzialności politycznej przed parlamentem ani trybunałem, mianował premiera i ministrów, jak i mógł ich dowolnie odwoływać. Odpowiedzialność rządu była przed prezydentem. Prezydent wyznaczał 1/3 liczbę senatorów. Odpowiadał za politykę międzynarodową, decydował o wojnie i pokoju. Rada ministrów składała się z 12 ministrów odpowiedzialnych przed prezydentem. 12 maja 1935 r. umiera Piłsudski. Nie pozostawił „testamentu politycznego”, w którym sformułowałby, kto ma zostać prezydentem itp. Umiera na rak krtani. Uważano, że protegowanym Piłsudskiego na prezydenta jest Walery Sławek. Mościcki nie chcąc współrządzić ze Sławkiem postanowił odsunąć go od rządu. Na jego miejsce powołano kogoś tam, a później Rydza-Śmigłego. Od 1931 r. widać ożywienie gospodarcze.
Polska polityka zagraniczna po 1926 r. Piłsudski pojechał na spotkanie Ligi Narodów. Podpisano traktat z ZSRR o nieagresji, z Niemcami w 34 i wypowiedziany w 39. Z Litwą zawiązano stosunki krótko przed wojną. W 38 sprawa Moraw i Spiszu. 2 października 38 Beck odrzuca propozycje Niemców. W 39 gwarancje brytyjskie i francuskie pomocy wojennej Polsce, pakt Ribbentrop Mołotow. COP.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz