Historia polityczna Polski XX wieku - wykłady - BBWR

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia polityczna Polski XX wieku - wykłady - BBWR - strona 1

Fragment notatki:

Wykład nr 4/ 29.06.2010 r. Po 1926 r. poprawia się sytuacja gospodarcza w Polsce. Zachodzą zmiany polityczne. Zostaje wybrany prezydent, który ma poparcie Piłsudskiego. Zachodzą podziały w partiach politycznych. W PPS-ie przywrócono frakcję rewolucyjną. Utworzono Obóz Wielkiej Polski, który był poparciem Dmowskiego. Sejm został nierozwiązany, pozwolono mu egzystować do końca kadencji. Piłsudski często wyrażał się niepochlebnie na temat sejmu. Powstaje BBWR, jako partia popierająca działanie Piłsudskiego. Jest jego zapleczem, które potrzebne jest do wygrania samodzielnie wyborów, do dążenia do uzyskania większości w sejmie. Zostaję wyznaczona data wyborów do sejmu i senatu na marzec 1928 r. W czasie przed wyborami wywierano presje na osoby zależne od państwa, anulowano wiele list wyborczych, sprawdzano czy osoby umieszczane na listach wyborczych w ogóle istnieją. Istotne nie były programy wyborcze partii politycznych, lecz to czy się jest za czy przeciw Piłsudskiemu. Tworzono nowe partie polityczne. Wybory do sejmu i senatu wygrywa BBWR (27,6 i 42 %), lecz nie uzyskali większości w sejmie i senacie, dzięki czemu mogliby dokonać zmiany konstytucji w państwie oraz do przeforsowania wielu ustaw korzystnych dla piłsudczyków. Na wyborach traci Narodowa Demokracja i Centrolewica, której skład reprezentacyjny w sejmie i senacie się zmniejsza. Na początku Piłsudski zmienia regulamin obrad, wzmacnia pozycję rządu w parlamencie. Na marszałka sejm wybrano Daszyńskiego. Marszałkiem sejmu zostaje Szymański Julian, członek BBWR.
Przy obecnej konstytucji Piłsudski nie wiedział dla siebie miejsca w rządzie, jednak jedynym jego zadaniem było uzyskanie korzystnego budżetu. Gdy to osiągnął, jako premier podała się wraz z całym rządem do dymisji. Piłsudski, po rezygnacji z funkcji premiera wypowiadał się często na temat sejmu i konstytucji, np. posłów określał „publicznymi szmatami”. Czechowicz (minister Skarbu państwa) zostaje pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Ponieważ pewna kwota, która została zabrana z budżetu nie została zalegalizowana i przekazana na kampanię wyborczą BBWR. Często się zmieniał gabinet: Bartel, Świtalski, Walery Sławek, Piłsudski. Powstaje Centrolew, który powstaje po wyborach w 1929 r. Organizował protesty w Krakowie, co BBWR chce uniemożliwić i np. wysyła telegramy, że zostaje odwołany ten protest, blokują dojazdu do Krakowa, ale to na niewiele się zdaje.
W 1930 r. Piłsudski staje na czele rządu, co spotyka się z niechęcią innych partii. Zgłaszają one wotum nieufności dla rządu, a Piłsudski rozwiązuje sejm i senat i wyznacza wybory na jesień.
Przed wyborami dochodziło do wielu aresztowań osób, które zaszły za skórę Piłsudskiemu i osoby, które były najważniejsze w poszczególnych partiach. Ogólnie aresztowano 1/3 składu ostatniego sejmy. Konfiskowano odezwy do narodu, które oddawano dopiero po wyborach. Na kresach niszczono domy ukraińskie, sklepy, wiele instytucji, wiele osób aresztowano. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz