Nauka o państwie i prawie - autorytaryzm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nauka o państwie i prawie - autorytaryzm - strona 1 Nauka o państwie i prawie - autorytaryzm - strona 2 Nauka o państwie i prawie - autorytaryzm - strona 3

Fragment notatki:


system rządów bezpartyjnych, opartych na autorytecie charyzmatycznego przywódcy, a często także na armii.
powstawał najczęściej wskutek nieefektywnego funkcjonowania systemów demokratycznych,
nie opiera się na uniwersalnej ideologii, ani na masowym terrorze,
ogranicza się do represjonowania tych, którzy otwarcie go krytykują i dążą do jego obalenia,
często zachowuje pewne cechy i instytucje demokracji jak na przykład wybory, które jednak - podobnie jak w totalitaryzmie - nie mają większego znaczenia prawnego i politycznego. Naród traktuje jako masy.
Władza jest tu skupiona w ręku jednego człowieka lub nielicznej grupy.
Jednostka ludzka musi się bezwzględnie podporządkować organom państwowym.
Dużą role w takim systemie odgrywa policja, posiadająca siec donosiciel i agentów , kontrolująca społeczeństwo.
nie występuje partia polityczna, może zastąpić ją ruch społeczny nie mający większego znaczenia politycznego. W ustroju tym ważnymi elementami są cenzura oraz aparat represji. Władza skupiona w ręku jednego człowieka lub nielicznej grupy, odrzuca równość między ludźmi, wolność oraz tolerancję. rząd nie jest oparty na większości parlamentarnej i nie podlega kontroli społeczeństwa, Autorytatywne rządy uzasadniają często swe powstanie „zgubnymi przerostami demokracji”, a w rzeczywistości świadczą o niedorozwoju demokracji w danym państwie. rząd nie szuka poparcia w parlamencie (większość parlamentarna nie jest mu potrzebna jako oparcie). Tym samym rząd nie jest kontrolowany przez społeczeństwo. Rządy autorytarne często pozostawiają pewne instytucje demokratyczne, takie jak samorządy oraz nie ingerują w sprawy dotyczące kultury, religii, w kwestie społeczne i ekonomiczne, pozostawiając w tych sferach swobodę poszczególnym jednostkom.
Wnoszę oskarżenie przeciwko marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu o współpracę oraz szpiegostwo na rzecz Niemiec, a także zaniedbywanie zachodnich ziem polskich i wprowadzenie od roku 1926 trwających dziewięć lat rządów autorytarnych, które nastąpiły po zorganizowanym przez niego przewrocie majowym w dniach 12-14 maja 1926 roku. Oskarżamy Józefa Piłsudskiego o, to że zamiast w sposób demokratyczny i zaplanowany chciał naprawiać sytuację w państwie rządami autorytarnymi. Stosując m.in. zachowanie pozorów demokracji, natomiast w rzeczywistości, podejmując wszystkie decyzje w państwie. Oprócz tego nie posiadał również sprecyzowanej ideologii, ani programu politycznego. Na domiar złego stosowano represje wobec sprzeciwiających się rządowi ludziom. Między innymi przez areszty.
ODPOWIEDŹ NA ZŁE WRUNKI W POLSCE Od uznania granic II RP przez Konferencję Ambasadorów w 1923 roku, do zamachu majowego mineły zaledwie 3 lata. To były początki demokracji po 123 latach niewoli. To prawda, że rządy często się zmieniały, panował pewien chaos, słabość, ale to były dopiero początki.

(…)

… konstytucję kwietniową zgodną z ideologią sanacji (silna władza prezydenta przy ograniczeniu władzy parlamentu) i rozszerzającą dotychczasową nowelę sierpniową z 1926.
„Przewrót majowy nie przyniósł zapowiedzianej przez niego sanacji stosunków wewnętrznych, natomiast zahamował proces demokratyzacji kraju. Sejm, który do tej pory spełniał istotną rolę w kierowaniu państwem, został zepchnięty na dalszy plan…
… Polaków.
NOWELA SIERPNIOWA do konstytucji z 1921 r.
2 sierpnia 1926 roku została uchwalona tzw. „nowela sierpniowa”. Uprawniała ona Prezydenta do rozwiązywania Sejmu i Senatu na wniosek rządu. Prezydent otrzymał także nowe prawo wydawania niektórych rozporządzeń z mocą ustawy, w okresie gdy Sejm był rozwiązany ( między kadencjami) lub w okresie kadencji, na podstawie ustawowego pełnomocnictwa. Ustawa…
… na masowe złożenie mandatów. Piłsudski pozostawiał istniejący Sejm, mimo, że nie był on do niczego zdolny i poniżony w opinii, nie chciał nowego Sejmu, przez co pozbawiał i tak już słabe państwo jednego z czynników stałości
KONSTYTUCJA KWIETNIOWA
Ukoronowaniem autorytaryzmu była napisana pod dyktando Piłsudskiego konstytucja kwietniowa (1935), najważniejsze było państwo.
Nowa konstytucja zakończyła proces…
… parlament, co umożliwiło osadzenie 19 głównych przywódców opozycji (pozbawionych immunitetu poselskiego) w twierdzy brzeskiej. Kolejne wybory (tzw. brzeskie - 1930) odbyły się w atmosferze terroru, co uniemożliwiło normalne głosowanie. Również uchwalenie (26 I 1935) konstytucji kwietniowej (podpisana 23 IV 1935) odbyło się z naruszeniem regulaminu sejmowego.
Piłsudski wyznaczał kandydatów na prezesów Rady…
…, gdyż na jego czele stanął działacz PPS Ignacy Daszyński. Od razu było pewne, że stosunki między Józefem Piłsudskimu a władzą ustawodawczą nie będą się kształtować poprawnie. I tak tez się stało, albowiem już w lutym 1929 roku posłowie uchwalili wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu sanacyjnego ministra skarbu Gabriela Czechowicza za przekroczenia budżetowe, gdyż kampania wyborcza BBWR w roku 1929 finansowana…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz