Historia myśli politycznej - opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1344
Wyświetleń: 3129
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia myśli politycznej - opracowanie  - strona 1 Historia myśli politycznej - opracowanie  - strona 2 Historia myśli politycznej - opracowanie  - strona 3

Fragment notatki:


HISTORIA MYŚLI POLITYCZNEJ Stanisław Filipowicz - „ Historia myśli polityczno - prawnej ” FILOZOFIA STAROŻYTNA Mity jako pierwsze nośniki myśli politycznej: a) jest „opowieścią o walorach sakralnych”
b) ma charakter niepodważalny c) zawiera w sobie wiedzę o początkach stworzenia (kosmogoniczne)
d) mit oparty jest na metaforach, wieloznacznej symbolice
e) „Człowiek grecki żyjący w kosmosie pełnym bogów nie oddziela od siebie jako dwóch przeciwstawnych obszarów, tego co naturalne i tego co nadnaturalne”
f) kapłanami mitu są poeci g) Bohaterami mitów są bogowie i herosi którzy zawierają w prezentowanej przez siebie symbolice prawdę o ludzkim istnieniu.
h) poezja również poza wątkami kosmogonicznymi zachwyca się pięknem świata istniejącego realnie.
Homer: a) „Iliada”: przedstawia zasady ustroju patriarchalno - rodowego uświęconego poprzez przedstawienie świata opartego na zwierzchności bogów nad ludźmi. b) o losach ludzi w pełni decydują mieszkańcy Olimpu
c) Na czele panteonu stoi basileus : „Król którego sam Zeus powagą przyodział, I nam dał posłuszeństwo, jemu władzę w podział”
d) Główną cechą człowieka stanowiącą o jego istocie jest dzielność. Nieustanna gotowość do stawania w szranki i wykazywania się męstwem.
e) O sprawiedliwości stanowi themis - nakaz bogów ustanawiający nienaruszalny porządek, na straży którego stoi Temida (bogini porządku i sprawiedliwości).
Niesprawiedliwość jest zatem naruszeniem granic pierwotnie ustalonego porządku, wykroczenie poza miarę wyznaczoną przez bogów----można powiedzieć że sprawiedliwość określona jest głównie w wymiarze kosmologicznym.
f) Dike (która stoi obok Temidy - matki): reguły ukształtowane przez ludzi, prawo stanowione acz jednak stanowiące odzwierciedlenie boskiej mądrości.
Hezjod („Prace i dni”): a) zamiast heroizmu - wytrwała codzienna praca - „Praca nikogo nie hańbi a hańbą jest żyć w bezczynności”
b) Ziemskie losy zależą tak naprawdę od naszych zasług rodzących się w trudach
c) Sprawiedliwość wyznacza reguła wzajemności: „Kochaj przyjaciół, a tym co życzliwi, okazuj życzliwość. Daj tym, co dają, a własną chciwością odpowiedz na chciwość”
Narodziny filozofii: logos (jako żywe, dyskursywne słowo) zastępuje mythos Filozofowie przyrody: a) koncentrują swą uwagę na rzeczach, na tym co dotykalne i bezpośrednio poznawalne
b) fascynuje ich płynność, zmienność rzeczy
c) ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz