Historia myśli pedagogicznej - opracowanie materiałów, średniowiecze

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1022
Wyświetleń: 4011
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia myśli pedagogicznej - opracowanie materiałów, średniowiecze - strona 1 Historia myśli pedagogicznej - opracowanie materiałów, średniowiecze - strona 2

Fragment notatki:



...Najważniejszą rangę pismu nadawało Chrześcijaństwo, religia Słowa objawionego i zapisanego w Biblii. Kościół swoją naukę moralną i przekaz kulturalny. Adresował do analfabetów wykorzystując liturgię i słowo kaznodziei, posługując się fabułami i wątkami religijnymi. Łacinę musiał znać Kościół i państwo....

...Szkoły katedralne i kolegiackie-miejsce właściwego przygotowania kleru do pełnienia
służby Bożej. Szkoły katedralne charakteryzowała stabilizacja kadry nauczycielskiej
(większa niż w innych szkołach) ,dzieliły sie na wew. (kształcił przyszłych duchownych
własnej diecezji) i zew. (duchownych innych diecezji, traktowane z pogardą). Wyznaczono fundusz dla nauczycieli. ...


(…)

… Jagiellońskiego rozpoczynają się z chwilą odnowienia uczelni w roku 1400. Wielki w tym udział miała królowa Jadwiga oraz Władysław Jagiełło, zaś pierwszym rektorem został Stanisław ze Skarbimierza. Uniwersytet powołany w 1400 różnił się od tego z 1364. Po pierwsze była to uczelnia "pełna" - z czterema wydziałami, w tym z teologią, która wówczas była uważana za królową nauk. Odnowiona Akademia Krakowska oparta…
… późnego średniowiecza szkoły biskupie zamieniają się w sz. Katedralne. Szkoły parafialne-założenie szkoły należało do obowiązków plebana(musiał wydzielić ze swego uposażenia część przeznaczoną na utrzymanie szkoły i nauczyciela). Społeczność parafialna składa się na pensję wypłacaną nauczycielowi przez Witryłów i dostarcza żywności, opału na ogrzanie szkoły(rytm pracy intensywny…
… KEN* z 1783r. akademia, która otrzymała nazwę Szkoły Głównej Koronnej, składała się z 2 kolegiów obejmujących dawne wydziały. Studium Generale w Krakowie powołano 12 maja 1364 za sprawą starań Kazimierza Wielkiego. Nowo powstała Akademia Krakowska nie posiadała wydziału teologii i była wzorowana na uczelniach włoskich a zatem to raczej scholarzy niż mistrzowie sprawowali władzę. Podobnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz