Historia badań nad zachowaniem zwierząt - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia badań nad zachowaniem zwierząt - omówienie - strona 1 Historia badań nad zachowaniem zwierząt - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Historia badań nad zachowaniem zwierząt
Dwie skrajne postaci stosunku do zachowania zwierząt:
koncepcje witalistyczne, które zakładają, że w organizmach działają jakieś siły życiowe, które odpowiadają między innymi za zachowanie właśnie, odpowiadają w ogóle za to, że organizm żyje. (ontologiczna koncepcja psychiki Arystotelesa i Platona, anima sensitiva - dusza czująca, wrażliwa - odpowiada ona za uczucia, za pamięć, za percepcję, ta dusza jest również zdolna do planowania, do snucia planów, które w przyszłości będą realizowane. Zdaniem Arystotelesa taka dusza występuje u zwierząt, ma ona charakter materialny a zatem jest śmiertelna, anima rationalis - dusza rozumna. Występuje ona u człowieka. Odpowiada ona za logiczne, abstrakcyjne rozumowanie. Tego typu dusza nie występuje u zwierząt. Człowiek oczywiście posiada także dusze anima sensitiva.) koncepcje mechanistyczne (Demokryt, Kartezjusz)
Koncepcje witalistyczne zakładają, że zwierzęta mają psychikę, zwierzęta obdarzone są świadomością. Przeciwstawny pogląd zakłada, że zwierzęta są automatami, precyzyjnie reagującymi na bodźce. Zwierzęta są mechanizmami (koncepcje mechanistyczne) - doskonałymi urządzeniami pozbawionymi życia wewnętrznego. Początek badań nowożytnych
1872 - Karol Darwin - O wyrazie uczuć u człowieka i zwierząt - pierwsza praca z dziedziny psychologii porównawczej, ta praca może być u znana za początek nauki nazwanej zoopsychologią natura nie robi skoków - ciągłość świata zwierząt i ludzi w zakresie psychiki (W latach 50 XVIII wieku Darwin wydał pracę w której zwarł pogląd, że natura nie robi skoków. Cechy jakimi obdarzony jest człowiek nie wzięły się znikąd tylko są spuścizną po zwierzętach. Psychika człowieka jest następstwem psychiki zwierząt.)
Narodziny psychologii zwierząt
Początek badań nowożytnych 1872 - Karol Darwin - O wyrazie uczuć u człowieka i zwierząt - Narodziny psychologii zwierząt
w interpretacji zachowania uwzględnia przeżycia zwierząt mające analogię w przeżyciach ludzi - uważano że zwierzętom w czasie zachowania uczestniczą identyczne przeżycia, które uczestniczą człowiekowi - identyczne stany psychiczne.
1895 - George Romans - Inteligencja zwierząt
1894 - L.C. Morgan - Wprowadzenie do psychologii porównawczej
W Polsce - Jan Dembowski - polski zoopsycholog, działał w pierwszej połowie dwudziestego wieku, opublikował dwie prace: psychologia zwierząt oraz psychologia małp. Wg niego jednym z błędów jakie może popełnić badacz to jest to traktowanie zwierzęcia jakby to była maszyna. Drugie niebezpieczeństwo to antropomorfizacja - bo zwierze to jednak nie człowiek. Uważał, że różnica pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem polega na tym, że zwierzęta nie są zdolne do abstrakcyjnego myślenia.

(…)

… się poddać badaniu naukowemu. Watson proponuje się zająć wyłącznie zachowaniem, które jest mierzalne, i to w stosunku do zwierząt jak i do człowieka. W ten właśnie sposób narodził się behawioryzm.). psychologia jako nauka o zachowaniu, a nie o świadomości, organizm to czarna skrzynka - zachodzą w tej skrzynce jakieś procesy, ale nie interesują one behawiorysty. To nie znaczy, że behawiorysta neguje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz