Higiena pracy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 2352
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Higiena pracy - strona 1

Fragment notatki:

Dzięki jej treści możemy dowiedzieć się więcej na takie tematy, jak: profilaktyka poekspozycyjna zakażeń, leki nukleozydowe, ryzyko w wyniku nakłucia.

Profilaktyka poekspozycyjna zakażeń . Profilaktyka poekspozycyjna zakażeń HBV, HCV, HIV u personelu medycznego.
 
Ekspozycję definiujemy jako zakłucie lub zranienie zdrowej skóry ostrym skażonym narzędziem (np.skalpelem lub igłą), a także kontakt błon śluzowych lub uszkodzonej skóry (zmiany zapalne, wypryskowe, zranienia) z potencjalnie zakaźną  krwią, jej pochodnymi tkankami, oraz płynami ustrojowymi pacjenta.
Materiałami zakaźnymi są również;
nasienie  i wydzielina z pochwy, płyn mózgowo-rdzeniowy i inne płyny ustrojowe- przesiękowe i wysiękowe.
Zakaźność kału, moczu, wymiocin, śliny, plwociny czy potu jest niewielka i w dużej mierze uzależniona od ewentualnej obecności domieszek krwi.
Regułą w profilaktyce zakażeń HBV, HCV, HIV w zakładach służby zdrowia jest szkolenie personelu w zakresie metod unikania ekspozycji podczas opieki nad pacjentem (rękawiczki, fartuchy i drobny sprzęt jednorazowego użytku, gogle, przesłony na twarz, a także przestrzeganie zasad sterylizacji sprzętu wielorazowego ), unikanie bezpośredniego kontaktu z krwią i płynami ustrojowymi pacjenta, szczepienia personelu przeciw WZW B oraz udostępnienie pisemnej instrukcji o podstawowych zasadach postępowania po ekspozycji.
Instrukcja taka powinna zawierać informacje o niezwłocznym zgłoszeniu ekspozycji w formie pisemnej przełożonemu oraz lekarzowi zakładowemu (z podaniem daty i godziny zdarzenia ), ocenie ryzyka ekspozycji i wskazaniach do ewentualnej konsultacji specjalisty, metodach  profilaktyki poekspozycyjnej i dalszym postępowaniu po narażeniu zawodowym.
Pracodawca powinien zapewnić pracownikowi dostęp do czynnej całą dobę placówki medycznej dysponującej preparatami zapewniającymi optymalną ochronę przed skutkami ekspozycji (szczepionka przeciw WZW B, immunoglobulina anty-HBs, leki antyretrowirusowe), oraz zagwarantować, jeśli są wymagane dalsze badania i procedury.
Konieczne jest pilne pobranie krwi od pacjenta i od eksponowanego w celu wykluczenia już istniejącego zakażenia HBV, HCV czy HIV u pracownika służby zdrowia z równoległą oceną statusu serologicznego pacjenta- źródła zakażenia.
Bezpośrednio po ekspozycji należy umyć mydłem i wodą ranę lub skórę zanieczyszczoną materiałem zakaźnym. Nie należy tamować krwawienia ani też go pobudzać przez drażnienie rany. Błony śluzowe powinny zostać przepłukane wodą. Stosowanie środków antyseptycznych nie wzmaga skuteczności tego działania, choć nie jest przeciwwskazane.
 
  Jeśli nieszczepiony pracownik miał kontakt zawodowy z zakaźnym materiałem od pacjenta z potwierdzonym zakażeniem HBV, konieczna jest profilaktyka czynno-bierna z równoczesnym podaniem 1000j. immunoglobuliny anty-HBs oraz pierwszej dawki szczepionki przeciwko WZW B w dwa różne miejsca i kontynuacji szczepień według najczęstszego schematu 0-1-2-12 miesiecy. Warto wiedzieć, że producenci szczepionek p/WZW B podają rozmaite schematy szczepień w naglących przypadkach.


(…)

… zakażenia HIV stosujemy leki z trzech grup:
- nukleozydowe inhibitory odwrotnej     transkryptazy- NRTI
- nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy - NNRTI
- inhibitory proteazy- PI.
Profilaktyka poekspozycyjna z monitorowaniem stanu zdrowia pracownika służby zdrowia trwa 4 tygodnie i jest prowadzona przez placówki afiliowane przy szpitalach zakaźnych.
W trakcie obserwacji osoby, wobec której wszczęto procedurę oznacza się przeciwciała anty-HIV po 6 tygodniach oraz 3 i 6 miesiącach po incydencie. Jeżeli do zakażenia nie doszło, obserwację zazwyczaj kończy się po 6, rzadziej po 12 miesiącach.
Informuje się pracownika u którego doszło do ekspozycji, o konieczności bezpiecznych zachowań w kontaktach seksualnych, oraz zaniechania oddawania krwi i nasienia.Kobiety powinny stosować antykoncepcję…
… szczepionek p/WZW B podają rozmaite schematy szczepień w naglących przypadkach.
Pracownikom, którzy ulegli ekspozycji na materiał zawierający HBV, a mimo szczepienia miano przeciwciał anty-HBs jest u nich mniejsze niż 10 mlU/ml, podajemy jednocześnie 1000j. immunoglobuliny anty-HBs  oraz dawkę przypominającą szczepionki przeciwko WZW B w dwa różne miejsca.
 
Profilaktyka zakażeń HIV.
 
Ryzyko zakażenia HIV…
… zakażenia HIV stosujemy leki z trzech grup:
- nukleozydowe inhibitory odwrotnej     transkryptazy- NRTI
- nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy - NNRTI
- inhibitory proteazy- PI.
Profilaktyka poekspozycyjna z monitorowaniem stanu zdrowia pracownika służby zdrowia trwa 4 tygodnie i jest prowadzona przez placówki afiliowane przy szpitalach zakaźnych.
W trakcie obserwacji osoby, wobec…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz